İşletmelerin performans değerlendirmesinin dış denetim bakımından önemi: Bağımsız denetçiler üzerinde bir araştırma
Importance of firms' performans evaluation in terms of independent audit: A survey on independent auditors
  1. Tez No: 584197
  2. Yazar: AYKUT ANİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN KARAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ekonomik faaliyetlerin karmaşıklaşması ve finansal araçların çeşitlenmesi firmaların finansal yapısının anlaşılmasını zorlaştırmıştır. Bunun sonucunda bağımsız bir doğrulama ve güvence verme faaliyeti olan bağımsız dış denetime olan ihtiyaç artmış ve denetim daha önemli hale gelmiştir. Bağımsız denetimin belli bir kalitede ve karşılaştırılabilir şekilde yürütülebilmesini teminen asgari şartları içeren uluslararası standartlar belirlenmiştir. Türkiye'de gerçekleştirilen bağımsız denetim faaliyetlerinin uluslararası standartlarla uyumlu olarak gerçekleştirilmesi 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ile düzenlenmiştir. Bu kapsamda, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu (KGK) tarafından uluslararası denetim standartlarıyla uyumlu Türkiye Denetim Standartları yayımlanmaktadır. İşletme ve Çevresini Tanımak Suretiyle“Önemli Yanlışlık”Risklerinin Belirlenmesi ve Değerlendirilmesi başlıklı 315 sayılı Bağımsız Denetim Standartları (BDS) ile denetçiye işletme ve çevresini tanıma yükümlülüğü getirilmiştir. Bu kapsamda, işletmenin finansal performans ölçümü ve değerlendirilmesi de denetçinin kanaat getirmesi gerekli alanlar arasında sayılmıştır.Çalışmada, bağımsız dış denetçilerin finansal performans ölçümü ve değerlendirilmesine ne düzeyde önem atfettiği yapılan bir anket çalışması üzerinden incelenmiştir. Anket sonuçları değerlendirilerek bağımsız denetçilerin finansal performans konusuna verdikleri önem ortaya konmuştur. Ayrıca denetçilerin eğitim düzeyi, yaşı, görevi, bağlı bulunduğu denetim firmasının merkezinin bulunduğu şehir ve denetlediği farklı işletme sayısına göre bağımsız denetçilerin bazı önermelere atfettikleri önem düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Complexification of business activities and diversification of financial instruments make difficult to understand financial situation of firms. Because of these, need of independent audit is increased and independent audit as a verification and assurance activity become more significant. International standarts on independent audit including minimum requirements are determined to assure quality and comparability of independet audit. In Turkey, conducting independent auditing comply with international standards is enacted on new Turkish Commercial Code No.6102. In this context Public Oversight Accounting and Auditing Standards Authority (POA) publishes Auditing Standards which comply with international standards. Turkey Standards on Auditing (TSA) 315“Identifying and Assessing the Risks of Material Misstatement Through Understanding the Entity and Its Environment”imposes obligations on understanding the entity and its environment, within this framework financial performance assessment is defined as a subject auditors have to form an opinion. In this study, importance of financial performance assessment in terms of independent audit is investigated with a survey conducted on independent auditors. According to survey results, importance of financial performance assessment is proved. Apart from that based on independent auditors' education level, age, responsibility, number of different firms audited and province where audit firms central office located in, statistically significant differences on some assertations among auditors are determined