1980 sonrası dönemde Kütahya ve Afyonkarahisar'da seçmen davranışı: CHP örneği
Voting behaviors after 1980s' in Kütahya and Afyonkarahisar: The case of CHP
  1. Tez No: 584202
  2. Yazar: ABDULKADİR YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK YEŞİLTUNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
CHP, Türkiye'de siyasal sistemin kurulmasının ve çok partili siyasal hayatın inşa sürecinin en önemli aktörüdür. Devlet kuran parti olarak da önemli bir misyonun taşıyıcısıdır. Cumhuriyetin kurulma sürecinde gerçekleştirilen devrimler CHP aracılığıyla gerçekleştirilmiş ve CHP, modern bir toplumun ve Türk demokrasisinin inşa sürecinde doğrudan yer almış bir tek siyasal parti olma ayrıcalığını üstlenmiştir. Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasında temel bir görev üstlenen ARMHC'nin kadroları üzerinde yükselen CHP, kuruluşundan 1950 yılında gerçekleştirilen seçimlere kadar olan yaklaşık 27 yılda, ülkeyi tek başına yönetmiştir. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı, devlet inşa etmiş önemli bir siyasal aktörün, bugün geldiğimiz noktada etkisiz bir konuma evrilmesinin altında yatan nedenleri araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, Afyonkarahisar ve Kütahya'da CHP'ye oy veren seçmenle, oy vermeyen seçmenin CHP algıları çözümlenmeye çalışılmıştır. Her iki seçmen kitlesinin CHP algıları üzerinden, özellikle 1980 Askeri Darbesi sonrasında yaşanan değişim ve dönüşümlerin, seçmen tercihlerini belirlemedeki etkileri analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda seçmenlerin CHP'ye ilişkin düşünceleri üzerinden güncel kutuplaşma ve neredeyse sabitlenmiş oy oranları çözümlenmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
CHP is the most important actor in the establishment of political system and construction process of multiparty political life. It has also been an important mission carrier as the state- founding party. Revolutions in the establishment of the republic were realized through CHP and CHP has the privilege of being single political party directly involved in the construction of a modern society and Turkish democracy. CHP has managed the country alone for about 27 years from the establishment of the its corporation to the elections held in 1950 by rising over the cadres of the ARMHC which played a major role in winning the independence war. In this context, main purpose of the study is to investigate the underlying causes of CHP'S evolution to an ineffective position today although it is an political actor which established a state. In accordance with this purpose, it is tried to be analyzed voters' CHP perceptions of those who have voted and haven't voted for CHP in Afyonkarahisar and Kütahya. The effects of changes and alternations especially after the 1980 military coup on determining voter preferences are tried to be analyzed through the CHP perceptions of both electorate. In this context, the current polarization and almost fixed vote rates are tried to be resolved by voter's views on CHP.