Reşat Nuri Güntekin'in tiyatro oyunları üzerine bir araştırma
A research on the theatre plays of Reşat Nuri Guntekin
  1. Tez No: 584201
  2. Yazar: HACİRE PEKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÖZPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
“Reşat Nuri Güntekin'in Tiyatro Oyunları Üzerine Bir Araştırma”adlı bu çalışma, yazarın hayat hikâyesini, sanat anlayışını, tiyatro oyunlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde Reşat Nuri Güntekin'e kadar tiyatronun gelişim süreci kronolojik olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde yazarın hayatı, edebi kişiliği, edebiyatla tanışması, tiyatro, tiyatro oyun ve sanatçıları üzerine düşünceleri ve eserleri ile ilgili bazı bilgiler verilmiştir. Hayatının dönüm noktalarının eserlerine yansıması, tiyatronun hayatındaki önemi, sahne sanatlarına katkısı ve eleştirileri, sanat anlayışında görülen değişim ve gelişmeler aktarılmıştır. Üçüncü bölümde, yazarın oyunları, altı ana başlık altında incelenmiştir.“Oyunların Tanıtımı”başlığı altında eserin basımı ile ilgili bilgiler verilmiştir. Yeni Türk alfabesiyle baskısı olmayan çoğu eserin Osmanlı Türkçesi metinleri bulunup incelenmiştir.“Olay Örgüsü”başlığı altında ise eserdeki çatışmalar ve ana düğümler üzerinde durulmuştur.“Oyun Kişileri”, fonksiyonları ve tipleri bakımından incelenmiş ve kendi içinde gruplandırılmıştır.“Zaman”,“Mekân”, ve“Dekor”kısımlarında her oyun ayrı ayrı ele alınıp tematik bağlamda değerlendirilmiştir. Sonuç kısmında, yapılan çalışmadan elde edilen bulgular sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
“A Research On The Theatre Plays Of Reşat Nuri Güntekin”aims to examine the author's life story, understanding of art and theaters. Of three chapters, the development process of the theater until Resat Nuri Guntekin is discussed in chronological order. In the second part, some information about the author 's life, his literary personality, his acquaintance with literature, his thoughts and works on theater, theater plays and artists are given. The reflection of the turning points of his life on his works, the importance of the theater in his life, his contribution and criticism to the performing arts, the changes and developments in the understanding of art were conveyed. In the third chapter, the plays of the author are examined under six main titles. Under the title Presentation of the Games, information about how the study emerged and its publication was given. Most of the works which were not printed with the new Turkish alphabet were found and examined in Ottoman Turkish texts. Under the title of“The Plot”, conflicts and main knots are emphasized. The“Game People”were examined in terms of their functions and types and grouped within themselves. In the“Time”,“Space”and“Decor”sections, each play is handled separately and evaluated in a thematic context. In the conclusion section, the findings obtained from the study are presented.