Kentlerin dijitalleşmesinin sinemada temsili
The representation of urban digitalization in cinema
- Tez No: 584244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM PARLAYANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yükselişi ve kentleşmenin artması çağımızın en önemli iki küresel gelişmesidir. Kentleşme ve nüfus artışı kentler üzerinde büyük baskı yaratmakta, yeni teknolojilerin getirdiği çözümlerle bu baskının azaltılması için çalışılmaktadır.“Dijital”veya“akıllı”olarak adlandırılabilecek, altyapıların dijitalleştiği kentlerde temel ilke, kent hizmetlerinin dijitalleşme ile birbirine bağlanabilir ve iyileştirilebilir hale getirilip tek bir platformda, tek bir ağ üzerinde toplanmasıdır. Kentler her zaman toplumsal değişimin kendisini nasıl gösterdiğini anlamada önemli olmuştur. Sinema kentle olan etkileşiminde, sahip olduğu çeşitli araçlar yoluyla, kentlerin fiziksel, kültürel, mimari, tarihsel ve toplumsal biçimlerini ortaya koyabilmektedir. Lumiere kardeşlerin 1895 yılındaki Paris'inden beri sinema, kentsel mekân ve kent insanının yaşam biçimlerinin temsil edilmesine ilgi göstermiştir. Modernite ve dijitalleşme ile dönüşen kentin ve kent yaşamının, başlangıcından itibaren modernite ile ilişkilendirilmiş olan sinemadaki temsili önem kazanmaktadır. Bu kapsamda bu çalışma, öncelikle kentlerin dijitalleşmesini açıklamakta, ardından bağımsız sinema, bağımsız Türk sineması kavramlarını incelemekte, (bağımsız) sinemanın gerçeklikle ilişkisini tartışmaktadır. Alan araştırması olan son bölümdeyse temsil kavramı ele alınmakta, son olarak nitel içerik çözümlemesiyle dijitalleşme ile dönüşen kente bağımsız Türk sineması aracılığıyla bakılmakta, dijitalleşmenin bağımsız yapımlarda ne derece temsil edildiği araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rise of information and communication technologies as well as the increase of urbanization are the two most important global movements of our age. Solutions created through new technologies are utilized to decrease the great pressure on the cities caused by the urbanization and population increase. In so-called“digital”or“smart”cities, where the infrastructure is increasingly digitalized, the main principle is to collect all urban services on a single platform or net by making all urban services interconnectable and improvable through digitalization. Cities have always been vital in understanding how the social change manifests itself. In its interaction with the city, cinema is able to put forth the physical, cultural, architectural, historical and social constructs of the cities with its various tools. Since Lumiere brothers' Paris of 1895, the cinema has been interested in representing the urban space and the way of life of urban people. The representation of the city and urban life as transformed by modernity and digitalization is gaining importance in cinema, which has been affiliated with modernity since its beginning. In this regard this study first explains the digitalization of cities, then examines the concepts of independent film and independent Turkish cinema while discussing the relationship between independent films and reality. The field study in the last chapter discusses the concept of representation, looks at the digitally transformed city through the lens of independent Turkish cinema with qualitative content analysis and explores the rate of representation of digitalization in independent works.