Alkame b. Kays en-Nehaî ve hadis ilmindeki yeri
Alkame b. Kays en-Nehaî and his place in hadith science
  1. Tez No: 584255
  2. Yazar: MÜRSEL AKDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI MUSA BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tezimizin konusu, Alkame b. Kays ve hadis ilmindeki yeridir. Tezimiz giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Alkame b. Kays'ın ilminin büyük bir kısmını aldığı şehir olan Kûfe'nin coğrafi, sosyal, kültürel ve siyasi yapısını inceledik. Birinci ana bölümde Alkame b. Kays'ın hayatını ve ilmi kişiliğini inceledik. Alkame b. Kays'ın hadis ilmi yanında tefsir, fıkıh ve kıraat ilimlerinde de söz sahibi olduğuna kanaat getirdik. İkinci ana bölümde Alkame b. Kays'ın hadis ilmindeki yerini konu edindik. Burada Alkame'nin hadis bilgisini, hadis öğrenimini, hadis için yaptığı yolculukları, hocalarından aldığı hadis sayısını, en önemli hocalarını, hadisi hocalarından nasıl aldığını gösteren eda sigalarını, hadis öğretimini ve talebelerinin kendisinden aldığı hadis sayısını, yetiştirdiği önemli talebelerini, hocalarının ve talebelerinin hayat hikâyelerini, rivayet ettiği hadislerin hangi konularda yoğunlaştığını, rivayet ettiği hadislerin tabakalara göre dağılımını, hicri ilk asırda Kûfe hadisçiliğini son olarak Alkame b. Kays'ın Kûfe hadisçiliğindeki yerini ve sünnet anlayışını inceledik. Anahtar kelimeler Hadis, Kûfe, Alkame, Kütüb-ü Sitte, eda sigası, bâb, sika, ehl-i rey, ehl-i hadis, tabaka.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is Alkame b. Kays and his role in hadith scholarship. Our thesis is composed of a prologue and two main chapters. In the prologue we studied Kufe's geographical, social, cultural and political structre in which he get his learning. In the fırst main chapter we studied Alkame b. Kays's life and his scientific personality. We convicted that he's arbiter in tefsir, fıkh and science of kıraat as well in hadith scholarship. In the second main chapter, we studied Alkame b. Kays's role in hadith scholarship. Here we studied his hadith knowledge, hadith education, his journeys for hadith, number of hadiths he got from his masters, his most important masters, the sigas he used those shows how he got the hadiths from his masters, his hadith teaching and the number of hadiths that his students got from him, his most important students, lifes of his masters and students, in which subjects his hadiths centered. Distribution of his hadiths as to layers, Kufe's hadith scholarship in first century, and finally Alkame's role in Kufe's hadith scholarship and his mentality in Sunnah. Keywords Hadith, Kufe, Alkame, Kütüb-ü Sitte, the eda sigas, sika, subject, ehl-rey, ehl-i hadith, layer.