Şans başarısının test eşitlemeye etkisinin farklı eşitleme teknikleriyle araştırılması
Investigation of the effect of guessing on test equating with different equating methods
  1. Tez No: 584263
  2. Yazar: EMİNE AYTEKİN KAZANÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GELBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmanın amacı, şans başarısının test eşitlemeye etkisinin olup olmadığını incelemektir. Şanstan arındırılmış veya arındırılmamış ham puanların eşitlenmesinde kullanılan yöntemlerden hangisinin daha az eşitleme hatası içerdiğini bulmak amaçlanmıştır. Araştırmada, tek grup düzeneği ve klasik eşitleme yöntemlerinden, doğrusal eşitleme ve eşit yüzdelikli eşitleme yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmada, 2015-2016 eğitim öğretim yılında yapılan Türkiye'den belirli okullarının katıldığı (22 okul) TEOG Değerlendirme sınavı İngilizce I ve II testlerine cevap veren 8. Sınıf ortaokul öğrencileri (N=1681) bu çalışmanın örneklemidir. Verilerin analizi üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada, İngilizce I ve II genel değerlendirme alt testlerin eşitleme koşullarına uygunluğu için betimsel istatistikleri hesaplanmıştır. İkinci aşamada, şanstan arındırılmayan ve arındırılan puanlara doğrusal ve eşit yüzdelikli eşitleme yöntemi uygulandıktan sonra eşitlenmiş puanlar bulunmuştur. Son olarak şanstan arındırılmamış ve arındırılmış puanların eşitlenmesinde kullanılan yöntemlere ait Ağırlıklandırılmış Hata Kareleri Ortalaması (WMSE), Kareler Farkının Ortalamasının Kare Kökü (RMSD) ve İşaretli Farkların Ortalaması (MSD) değerlerine bakılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, şanstan arındırılmamış İngilizce test puanlarının eşitlenmesinde eşit yüzdelikli eşitlemenin; şanstan arındırılmış İngilizce alt testlerinin eşitlenmesinde ise doğrusal eşitlemenin uygun yöntem olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate whether guessing is a factor or not to equate English tests by using linear and equipercentile equating with single group design. In addition, it was aimed to equate the scores of English Asssesment tests by using these traditional methods and determine which of those is proper. The data were gathered from 1681 8th grade students in various public schools in Turkey. For the data analysis process, at first descriptive statistical analysis (mean, difficulty, variance, skewness, kurtosis and reliability) was utilized to check the assumptions of equation of the tests scores. For the second phase, the equated points for scores with guessing and without guessing were given by using the methods of linear and equipercentile-equating. At the final phase, the weighted mean square error (WMSE), the root mean squared difference (RMSD) and the mean signed difference (MSD) were calculated to identify the more suitable method for equating scores. Based on the results, equipercentile-equating method yielded less weighted mean square error, root mean squared difference and mean signed difference than linear equating method when English tests were equated. At last, after elimination of the guessing factor from scores, linear equating method showed less weighted mean square error root mean squared difference and mean signed difference than the equipercentile-equating.