Şans başarısının test eşitlemeye etkisi
The impact of chance success on test equating
- Tez No: 209076
- Danışmanlar: Y.DOÇ. ADNAN KAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu arastırmanın amacı, sans basarısının test esitlemeye etkisi olup olmadığını incelemektir. Arastırmada esitleme düzeneklerinden, tek grup düzeneği ve klasik esitleme yöntemlerinden, doğrusal esitleme ve esit yüzdelikli esitleme yöntemleri kullanılmıstır. Ayrıca OKS 2003 ve 2005 Türkçe alt testlerine ait puanları bu yöntemlere göre esitlemek ve bu yöntemler arasında uygun olanını önerme amaçlanmaktadır. Arastırma verileri, 2005?2006 eğitim- öğretim yılında Mersin ili sınırları içinde yer alan farklı ilköğretim okullarında öğrenim gören 1031 8. sınıf öğrencisinden elde edilmistir. Verilerin analizi üç asamada gerçeklestirilmistir. ?lk asamada sanstan arındırılmıs ve arındırılmamıs test puanları için esitleme kosullarının sağlanıp sağlanmadığına bakılmıs, her iki durum için de testlerin ortalama güçlükleri, güvenirlikleri, ortalamaları ve varyansları arasında 0,05 düzeyinde anlamlı bir fark olmadığı görülmüstür. Ayrıca test esitleme kosullarından biri de, esitlenmek istenen testlerin tek boyutlu olması ve her iki testin de aynı yapıyı ölçmesidir. Bu nedenle 2003 ve 2005 OKS Türkçe alt testlerine faktör analizi yapılmıs ve tek boyutlu oldukları görülmüstür. Testlerin aynı yapıyı ölçüp ölçmediğinin belirlenmesi için iki teste ait birey-madde matrisleri birlestirilerek faktör analizi yapılmıs ve testlerin aynı yapıyı ölçtüğü görülmüstür. ?kinci asamada, doğrusal ve esit yüzdelikli esitleme kullanılarak esitlenmis puanlar bulunmustur. Üçüncü asamada ise, bu yöntemlere ait ağırlıklandırılmıs hata kareleri ortalamaları bulunmus ve hata iii kareleri ortalaması en düsük olan yöntem en uygun esitleme yöntemi olarak kabul edilmistir. Arastırmanın sonucunda, sanstan arındırılmamıs test puanlarının esitlenmesinde doğrusal esitlemenin, sanstan arındırılmıs test puanlarının esitlenmesinde ise esit yüzdelikli esitlemenin uygun yöntemler olduğu bulunmustur. Tüm hatalar göz önünde bulundurulduğunda, sanstan arındırılmıs esit yüzdelikli esitleme yöntemine ait hatanın en düsük olduğu görülmüstür.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to find out whether chance scores effects test equating, or not. Single group design, and linear equating and equipercentile equating from classical equating methodologies were used in the study. Furthermore, it?s aimed to equate the scores of Turkish language sub-tests of OKS 2003 and 2005 according to these methods and to suggest the suitable one among them. The data of the study was collected from 1031 8th grade students from various primary school students in Mersin province, during 2005-2006 Academic Year. The data analysis was performed at three stages. At the first stage, it was checked whether equating conditions are fulfilled for test points with and without the chance success. It was identified that there is no significant difference at 0.05 level between the two situations with respect to the mean difficulties, reliabilities, means and variances. Furthermore, at the end of the factor analysis performed, it can be said that both tests measure the same construct. It was checked whether two tests measure the same structure or not, by combining the individual ? item matrix of two tests and conducting factor analysis. It was established that they both measure the same structure. At the second stage, the equated points were found by using linear and equipercentile equating. At the third stage, weighted mean square error of these methods was found, and the method with the lowest weighted mean square error was accepted as the most suitable equating method. v At the end of the study, it was found out that; while linear equating is the most suitable method for equating of test points with chance success; equipercentile equating is the most suitable method for equating test points without chance success. Overall, it was observed in the study that the equating error is the lowest for equipercentile equating without chance success.