Örgütsel demokrasinin örgütsel bağlılığa etkisi: İstanbul deniz otobüsleri çalışanları örneği
The effect of organizational democracy on organizational commitment: The case of Istanbul sea bus workers
- Tez No: 584286
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada örgütsel demokrasinin örgütsel bağlılığa etkisi incelenmiştir. Yapılan literatür taramasında bu konuda yapılmış olan pek çok çalışma bulunmasına rağmen gerek Türkiye'deki özel sektör çalışanları örnek alan bir araştırmanın bulunmaması gerekse bu ilişkinin yönü hakkında tartışmaların ve eleştirilerin bulunması bizi bu çalışmayı gerçekleştirmeye yönlendirmiştir. Bu çalışmanın araştırma sorusu örgütlerde sağlanacak olan demokratik çalışma ortamının çalışan bağlılığına etkisi var ise ne boyutta etki ettiğidir. Her ne kadar örgütsel bağlılığın yüksek olmasının arzu edilir bir sonuç olup olmadığı belirsizliğini korusa da orta düzey bir bağlılık elde etmek için kullanılabilecek yönetsel araçlardan birinin demokratik ortam olduğu konusunda fikir birliği bulunmaktadır. Dört bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde Demokrasi, Örgütsel demokrasi kavramı ele alınmış, ikinci bölümde Örgütsel bağlılık konusu izah edilmiş, üçüncü bölümde Örgütsel demokrasinin Örgütsel bağlılığa etkisi anlatılmıştır. Dördüncü bölümde ise İdo çalışanlarına yönelik rasgele seçilmiş 316 personele anket uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Karışık yöntemle yapılan anket çalışmasında örgütsel demokrasinin derecesi ölçülmüştür. Araştırma sorusuna yönelik olarak örgütsel demokrasinin örgütsel bağlılığa etki ettiği bulunmuştur. Bu etkinin kuvveti orta düzeyde bir sonuç olmuştur. Yöneticiler yönetişimi gözeterek çalışanlarla birlikte yönetmeyi başarabilirler ise istenilen düzeyde bir bağlılık sağlayacakları düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The effect of organizational democracy on organizational loyalty has been subject to this study. Despite a loan of work on this subject matter have been seen in literature survey both the absence of taking a Public Sector sample in Turkey and the debates and critics about the direction of this relationship forced us to go on to study in this thesis. The main research question was the degree of organizational loyalty gained by the democratic climate in the organization if exist. Though it is still vogue the high loyalty degrees were desired by organizations, there is a unanimity on the opinion that organizational democracy is a good tool to deliver medium level of loyalty. In the first part of this study, democracy in organizations had been discussed. In the second section literature about organizational loyalty had been dealt with. The subject of the third section is the same of the Thesis Tittle. The last section consisted the survey on a randomly chosen 316 employee of Istanbul Seabuses Company. A questionnaire was used as a data collection tool. The mixed gathering of the survey sheets estimated the democracy degree in the organization. The survey concluded about the main question that there was a medium level relationship between organizational democracyand organizational loyalty. In other words organizational democracy affected organizational loyalty at an average level. If the managers of the companies could manage to involve employees in the management choosing governance it was supposed to lead a desired level of loyalty.