Üzümün soğukta muhafazasında fümigasyon örtüsünün etkinliği üzerinde bir araştırma
A Research on the effects of grape guard during the cold storage of table grapes
- Tez No: 5843
- Danışmanlar: PROF.DR. Y. SABİT AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÜZÜMÜN SO?UKTA MUHAFAZASINDA FÜMÎGASYON -. ÖRTÜSÜNÜN ETKİNLİ?İ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Gökhan SÖYLEMEZO?LU ANKARA ÜNİVERSİTESİ Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı DANIŞMAN: Prof.Dr.Y. Sabit A?AO?LU 1988, Sayfa: 108 JÜRİ : Prof.Dr. Y. Sabit A?AO?LU Prof. Dr. Atilla ERİŞ Doç. Dr. Hasan ÇELİK“Kısa ve Uzun Süreli Koruyucu Kağıt”olarak bilinen fümigasyon örtülerinin“Sultani Çekirdeksiz”ve“Müşküle”üzüm çeşitlerinin muhafazaları üzerindeki etkinliğinin belir lenmesi amacıyla yapılan bu çalışma, Ankara Üniversitesi Zi raat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ait Soğuk Hava Depo larında gerçekleştirilmiştir. Manisa yöresinden hasat edilen“ Sultani Çekirdeksiz ”ve iznik yöresinden hasat edilen“Müşküle”üzümleri kasalarının içerisine kısa süreli koruyucu kağıtlar konularak Ankara'ya nakledilmişlerdir, üzümler soğuk hava deposunda 0°C sıcaklık ve % 90-95 nispi nem şartlarında muhafazaya alınmışlardır.“Tesadüf Parselleri Deneme Deseni”ne göre kurulan bu araştırmada her iki üzüm çeşidinde de 15 gün aralıklarla Gö rünüş, Tat, Tane ve Salkım sapı rengi, Suda eriyebilir toplam kuru madde miktarı, Titre edilebilir asit miktarı, SO“ miktarı, Zararlarıma oranı ve Ağırlık kaybı belirlenerek uzun süreli ko ruyucu kağıtların her iki üzüm çeşidinin muhafazaları üzerin deki etkinliğinin belirlenmesine çalışılmıştır. Araştırma sonucunda”6, 8 ve 10 kg'lık“Fümigasyon örtüsü+ Delikli PE”ve“Fümigasyon Örtüsü+Deliksiz PE”uygulamalarıyla Sultani Çekirdeksizin' 10 5 günçı.6 ve 8 kg'lık“Fümigasyon örtüsü+ Deliksiz PE”ile 10 kg'lık“Fümigasyon örtüsü +Delikli PE”uy- gulamalarıyla Müşküle üzümçeşidinini20 gün başarıyla muhafaza edildiği tesbit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Üzüm,Muhaf aza, Sultani Çekirdeksiz, Müşküle, Fümigasyon, Üzüm koruyucu kağıt, Sıvı SO«
Özet (Çeviri)
İV ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON THE EFFECTS OF GRAPE GUARD DURING THE COLD STORAGE OFT-TABLE GRAPES Gökhan SÖYLEMEZ O?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor : Prof.Dr. Y. Sabit A?AO?LU 1988, Page:108 Jury : Prof. Dr.Y. Sabit A?AO?LU Prof.Dr. Atilla ERÎŞ Assoc. Prof.Dr. Hasan ÇELÎK This research was carried out at the laboratory of Post harvest physiology and cold rooms of the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, University of Ankara. The aim of the research was to determine the effects of grape guard generators on the storability of table grape cvs.“Sultani Çekirdeksiz”and“Müşküle”. Sultani Çekirdeksiz was harvested from Manisa region and Müşküle was harvested from îznik region. They were packed with quick-release SO2 generators and transported to Ankara. Grapes were stored at 0 C and 90-95 % RJi.H. conditions. The experiments were conducted in“Randomized plot design”and parameters like the^appearance, flavour, stem and berry color, total solümle solid content, titreable acidity, S02 value, decay rate, and weight losses were measured fifteen days intervals in order to determine the effects of slow- release SOp generators on storability of both grape cvs. As a result of this 'research, while Sultani Çekirdeksiz cv. could be well-stored for 105 days with“Slow-release SO”generators + perforated PE/6,8 and 10 kg“ and ”Slow - release S02 generators + unperf orated PE/6,8 and 10 kg“ treatments, whereas Müşküle could be well-stored for 120 days with ”Slow-release SO- generators + Unperf orated PE/6 and 8 kg“ and Slow-release SO- generators + perforated PE/10 kg”treatments. KEY WORDS: Grape, Storage, Sultani Çekirdeksiz, Müşküle, Fumigation, Grapeguard pads, liquid-S02