Azadirachta indica A. juss ve Melia azedarach L. (Meliaceae) süzütlerinin spodoptera littoralis boisd. (Lep. noctuidae)'e bazı bitkileri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 58429
  2. Yazar: AHMET GÜRAY FERİZLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEŞET KILINÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmada, özellikle son 10 yıldır araştırıcıların ilgisini çeken Azadirachta indica AJuss'un zenginleştirilmiş ekstraktlanndan AZT-VR-K, formüle edilmiş Margosan-O, NeemAzal-F, Melia azedarach L.'m su ve metanolle yapılmış, kaba ekstraktlarının ve saf azadirachtinin Spodoptera littoralis (Boisd.)'e karşı etkinliği araştırılmıştır. Besine uygulama metotunda 2-4% 30-50, 100-120, 170-200 ve 350-400 mg ağırlıklardaki larvalarda, larvayı daldırma ve topikal aplikasyon metotlarında 100-120, 170-200, ve 350-400 mg ağuftklarmdaki larvalarda, cam fiber disk metotunda 170-200 mg ağırlıklanndaki larvalar, yumurtayı ilaçlı solüsyona daldırma metotunda ise 1 günlük yumurtalar kuflanümıştrr. Araştırma sonucunda, yumurta daldırma metotu dışındaki tüm metotiarda,dozIara bağlı olarak, uygulanan ekstraktların larva ağırlığını azalttığı, larva süresini uzattığı, larval ölüme neden olduğu Iarva-pupa arası bireyler meydana geldiği normal oluşan pupalarda ağırlığın azaldığı, bu pupalardan normal ergin çıkışının azaldığı ve pupadan çıkan normal dişilerin az yumurta bıraktığa belirlenmiştir. Bunlara ilaveten ilaçlı solüsyona daldırılmış yumurtalarda ise açılım oranının düştüğü belMenmiştir. Araştırmada, M. azedarach ekstraktlanmn A. indica ekstraktiarmdan daha az etkili olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Azadirachta indica AJuss^M?//a azedarach L. AZT- VR-K, NeemAzal-F Margosan-O, azackracköa-A, Spodoptera- tittoratis Boisd;, beslenme engelleyici, gelişmedeki etkiler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PL D, Thesis INVESTIGATIONS ON THE SOME EFFECTS OF AZADIRACHTA INDICA A. JUSS AND MRT.TA AZEDARACHL. (MELIACEAE) EXTRACTS ON SPODOPTERA LITTORALIS BOISD. (LEP., NOCTUIDAE) Ahmet Güray FERİZLİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisior : Prof. Dr. Neşet KTLINÇER 1996, Page: 202 Jury : Prof Dr. Neşet KJJLINÇER ProfDr. Seval TOROS Pro£Dr.Nedim-UYGUN In this study, the effects of neem (Azadirachra indica A Juss) that has been the subject of growing scientific interest during the past decade, called as enriched AZT- VR-K extract, formulated Margosan-0 and NeemAzal-F extracts, and the row aquous and methanolic extracts of chinaberry (Melia azedarach L.) were investigated on Spodoptera Uttorcdis Boisd.. In leaf dipping method, experiments were carried out with 2-4, 30-50, 100-120, 170-200 and 350-400 mg larvae. In larva dipping and topikal application methods, experiments were carried out with 100-120, 170-200 and 350-400 mg, larvae. In feeding on glass-fiber disk method, experiments were carriede out with 170-200mg larvae.In egg dipping methods, experiments were carried out with 1 day old eggs. According to the results, depending on doses, larval duration increased, larval weight decreased, larval mortality increased, malformed pupae occured^ pupal weight decreased, adults that developed within the pupal skin could not shed it, normal adults that developed from experiments laid more less eggs. In egg dipping method hatchabilty of eggs were decreased. In this experiments, the effects of M azedarach extracts on S. littoralis were found less than that of A. indica extracts. KEY WORDS : Azadirachta indica A Juss, Melia azedarach L. AZT-VR-K, NeemAzal-F, Margosan-O, azadirachtin-A, Spodoptera littoralis, antifeedant, developmental effects.