Yoksul ailede yetişen çocukların sosyal dışlanması: Çorum ili örneği
Social exclusion of children growing in the poor family: The case of Çorum
  1. Tez No: 584311
  2. Yazar: TUBA KILINÇKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TANAS KARAGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sosyal dışlanma, çocukluk döneminde yaygın karşılaşılan durumlardan biridir. Çocukluk döneminde deneyimlenen dışlanma, bireyin hem çocukluk hem de yetişkinlik döneminde olumsuz etkilere sahiptir. Sosyal dışlanma kavramı, çocukların yaşamları üzerindeki etkileri bağlamında pek fazla tartışılmamış bir konudur. Bu durumun temel sebebinin, kavramın ilk olarak iş piyasalarından dışlanmayla kaynaklı çıkışından olduğu söylenebilir. Bu sebeple literatürdeki sosyal dışlanmanın belirleyici özellikleri yetişkin odaklı olmuştur. Bu çalışmanın amacı, Çorum ilinde asgari gelir düzeyi altında yaşayan ve belli bir yoksulluk seviyesinde olan ailelerin çocuklarının yaşadıkları sosyal dışlanmalarını ortaya koyarak genel bir tablo çizmeye çalışmaktır. Bu doğrultuda çalışma Çorum ili merkez ilçesinde yaşayan ve asgari gelir altında bir gelire sahip olan, yaşları 6 ile 18 arasında değişen okul çağındaki 30 kişi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri Yitzhak Berman ve David Phillips (2000) ve Ridge (2002) tarafından geliştirilen sosyal dışlanma ölçeği ile toplanmıştır. Çalışmada nitel araştırmalarda kullanılan durum çalışması yöntemi benimsenmiştir. Çalışmanın amaçları doğrultunda hazırlanan görüşme formları ile derinlemesine görüşme tekniği kulanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre çocukların sosyal dışlanmayı yetişkinlerden daha farklı deneyimledikleri gözlemlenmiştir. Çalışma sonucunda çocuklara yönelik sosyal içerme politikalarının geliştirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Social exclusion is a common condition in childhood. The exclusion experienced in childhood has negative effects on the person both in childhood and in adulthood. The concept of social exclusion is not discussed much in the context of the effects on children's lives. It can be said that the main reason of this situation is that the concept was firstly derived from the exclusion from labor markets. For this reason, the characteristics of social exclusion in the literature have been adult oriented. The aim of the study is try to draw a general picture by revealing the experiences of social exclusion of the children living under the minimum income level and having a certain poverty level in Çorum province. In this direction, the study was carried out on 30 people of school age ranging from 6 to 18 living in the central district of Çorum and having an income under minimum income. The data were collected with social exclusion scale developed by Yitzhak Berman and David Phillips (Berman and Phillips, 2000: 334) and the Ridge (2002). The case study method used in qualitative research is adopted in the study. In-depth interview technique is used with interview forms prepared for the purposes of the study. According to the findings, it is observed that children experience social exclusion differently than adults. As a result of the study, suggestions for developing social inclusion policies for children were presented.