Bireysel yatırımcıların yatırım kararlarını etkileyen faktörlerin davranışsal finans bağlamında araştırılması
Investigation of the factors affecting the investment decisions of individual investors in the context of behavioral finance
- Tez No: 584312
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM EREM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Davranışsal Finans, son yıllarda oldukça ilgi gören bir çalışma alanı olmaya başlamıştır. Piyasanın durumunu ve yatırımcının piyasayı iyi takip ederek rasyonel kararlar aldığını varsayan ve finansal hareketleri bu bağlamda açıklamaya çalışan Geleneksel Finans Teorilerinin yetersiz kalması Davranışsal Finans'ın alternatif olarak geliştirilmesine neden olmuştur. İnsanın psikolojik bir varlık olduğunu ve karar alırken bazı faktörlerin etkisinde kaldığını hesaba katan Davranışsal Finans bu yönüyle Geleneksel Finans Teorilerinin açıklayamadığı birçok olaya yeni bir yaklaşım sağlamaktadır. Bu tezde, Bingöl İlindeki bireysel yatırımcıların birikimlerini nasıl değerlendirdiğini, yatırım kararı alırken ne tür faktörlerin etkisinde kaldıkları Davranışsal Finans bağlamında araştırılmıştır. Yaklaşık nüfusu 165000 olan Bingöl İlinde 400 bireysel yatırımcıya yöneltilen değerlendirme soruları SPSS-23 programında analiz edilerek bazı bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Behavioral Finance has become a field of interest in recent years. Traditional Finance Theories, which assumes that the market situation and the investor follows the market well and makes rational decisions and tries to explain the financial movements in this context, has led to the development of Behavioral Finance as an alternative. Behavioral Finance, which takes into account that human being is a psychological entity and influenced by some factors when making decisions, provides a new approach to many events that Traditional Finance Theories cannot explain. In this thesis, how individual investors in Bingöl evaluate their savings and what factors they influence when making investment decisions are investigated in the context of Behavioral Finance. Evaluation questions directed to 400 individual investors in Bingöl Province with a population of 165000 were analyzed in SPSS-23 program and some findings were reached.