Vizyoner liderliğin örgütsel çeviklik üzerine etkisi; İstanbul ili Beylikdüzü ilçesinde özel hastanelerde bir uygulama
The impact of visioner lidership on organizational agile an application on private hospitals i̇n Beylikdüzü
  1. Tez No: 584324
  2. Yazar: ELİF ÖZEROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEŞİM KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında vizyoner liderlik davranışının, örgütsel çeviklik üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda İstanbul ili Beylikdüzü İlçesindeki Özel Hastanelerde çalışanlardan anket tekniği ile veri toplanmış olup, 199 adet anket formu istatistiksel analizlere tabi tutulmuştur. Çalışma literatür araştırması ve uygulama bölümünden oluşmaktadır. Çalışmanın kuramsal yapısını oluşturmak amacıyla literatür araştırması yapılmıştır. Literatür taraması kısmında öncelikle vizyoner liderlik, örgütsel çeviklik kavramları açıklanmıştır. Sonuçlara ulaşabilmek için güvenilirlik analizi, normal dağılım testi analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi yapılmıştır. Analizler sonucunda vizyoner liderlik davranışlarının örgütsel çevikliği, vizyoner liderliğin alt boyutlarından değişimlere açık olma ile eylem odaklılığın örgütsel çevikliğin yetkinlik boyutunu; eylem odaklılığın örgütsel çevikliğin hem yetkinlik hem de hız boyutunu; vizyoner liderliğin geleceğin resmi alt boyutunun örgütsel çevikliğin cevap verme alt boyutunu anlamlı olarak etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study we aim to make a research about the impact of visioner leadership on organizational agility. All data were gained through survey tehnic from the epmloyees working in private hospitals in Beylikdüzü region, and 199 survey form were analyzed stastistically. The study consist of two parts ; literature research and implementation. In order to build the theoretical structure, literature research has been made. In this part, essential explanations on visioner leadership and organizational agility have been done. To reach the conlusion, reliability analysis,normal distribution test, correlation analysis and regression analysis have been done. As a result of the anaysis it was obviously seen that; behaviours of visionary leadership meaningfully effects the organizational agility being open to changes which is sub-dimentions of visionary leadership and being activity-focused which is competency dimension of theorganizational agility; being activity focused effects both competency and rapidness dimensions; the future perspectie sub-dimension of visionary leadership effects the responding sub-dimension of organizational agility.