Dönüştürücü liderlik konsepti ve il emniyet müdürleri düzeyinde uygulanabilme olanakları
  1. Tez No: 82331
  2. Yazar: OKTAY KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ ve ORGANİZASYONU DÖNÜŞTÜRÜCÜ LİDERLİK KONSEPTİ ve ÖRNEK MODEL TEZ OZETI Günümüzdeki dönüşüm ve çok yönlü etkileşimi, geleneksel düşüncenin ve liderlik anlayışının dar çerçevesi içinde anlamanın ve yönlendirmenin mümkün olmadığı açıktır. Çünkü geleneksel liderlik, günümüz toplum ve örgütlerinin bu yeni durumlara hızla uyum sağlamalarını temin edecek bir esnekliğe sahip olmadığı gibi, yenilikçi dünyadaki entegrasyonu kavrayarak bütün bunların gereğini yerine getirme ile ilgili donanımdan da yoksun görünmektedir. Dönüştürücü Lider; 'Bir örgüt veya sistemi belli bir vizyon çerçevesinde yeni bir düzleme taşıyan, bir sistemde temel dönüşümler sağlayan kişidir.' Bu tanımdan hareketle; bugünkü işletmecilik ve yönetim anlayışının, değişime ayak uydurabilen, kendini sorgulayabilen, fırsatları görüp değerlendirebilen bir örgüt kültürü oluşturmaya ağırlık verdiği dikkate alındığında, örgütsel dönüştürücü liderliğin vizyoner, dönüşümcü ve sinerj istik etkisi kolaylıkla anlaşılabilmektedir. Aslında yeni bir kavram olan dönüşümün, örgütsel liderlik bağlamında önem kazanmasının nedeni de bu anlayışın getirdiği bir zorunluluktur. Başında bulunduğu grup için gerçekçi amaçlar belirleyen, bu amaçlarla örgütsel amaçları bağdaştırarak iş yapma ortamının koşullarını dikkate alan, herkesi kendini eğitmeye ve geliştirmeye teşvik eden, sistemi baştan başa yenileyen liderler dönüştürücü liderlerdir. Dönüştürücü liderlik tipi, yönetim konusunda çok geniş bir yönetim şekline sahiptir. Karşılaştığı her duruma göre yönetim tarzı uygulayabilir. Dönüştürücü liderler, örgütün değişim gereksiniminin yönünü ve doğrultusunu çözümleyerek stratejik amaçlar belirlerler. Bu çalışma, Dönüştürcü Liderlik Konsepti ışığında Emniyet Teşkilatı' nı geliştirebilecek ve dönüştürebilecek üst düzey yöneticilere bir fikir verebilmek amacıyla hazırlanmıştır. Tezi Hazırlayan : Oktay KOÇ Tez Danışmanı : Ali AKDEMİR Tez Kabul Tarihi : 01.12.1999/15 Jüri Üyeleri : Doç. Dr. Mustafa KOKSAL Yrd. Doç. Dr. Yıldız GÜZEY
Özet (Çeviri)
KOCAELİ UNIVERSITY SOCIAL SCIENCE INSTITUTE TRANSFORMER LEADER CONCEPT and EXAMPLE MODEL THESIS SUMMARY It is seen that the transforming and more directionally effectible at these days, the traditional thinkings and to be understand at the tight frame of leader comprehension is impossible. Because general leaderness doesn't have both our society and organizations don't assurance quickly an elasticity adaptation of these new situation that to comprehend entegration advocate of change at world and it is seen that doesn't have a rigging to do what is necessary. Transformer leader is a man carries an organization or a system to a plane at a mirror frame and to make a transformer at basis of sistem. With that knowledge; ourdays managament comprehension is; to live with changing, interrogate himself, be extantion at seeing and increasing in value at forming organization culture it is understanding the organizationering transfering leaderness mirror at transformer and sinerjicting impression. In fact to be a new concept what transforming is, the reason winning an importance at the organization leaderness context coming the necessity of the comprehension. The transformer leaders are leaders who designate realaims for the group, and pay attantion at getting along well with these aims and organizations' aims at working environment situations, encouraging everyone to amuse and develope himself, replace the system entirely. Type of a transformer leader has a so broad managament way at managament subject. He can carry out managament at every managament situation. Transformer leader are solving the organization changing necessity way and direction and determinate strategical aims. This working prepared on aim that to give an idea to the top level managers of the Police Organization, who can develope and transfer, at the light of Transformer Leader Concept. Prepared by v : Oktay KOÇ Thesis Adviser : Ali AKDEMİR Thesis Accaptance Date : 01.12.1999 - 99/1 5 Jury Members : Doç.Dr. Mustafa KOKSAL Yrd.Doç.Dr. Yıldız GÜZEY