Perceptions towards transgenders in Turkey: Prejudice and general conservatism
Türkiye'de transseksüellere yönelik algılar: Önyargı ve genel muhafazkarlık
- Tez No: 584339
- Danışmanlar: DR. MERZUKA SELİN TÜRKEŞ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Transseksüel kimlik sosyal açıdan tartışılan bir konudur. Kimi durumlarda transseksüel kimlikte olan kişilere karşı olumsuz tutumların geliştirildiği görülmektedir. Aslında bu tür olumsuz tutumların ortaya çıkmasının birçok nedeni olabilmektedir. Bu nedenlerden biri de kişilerin sahip oldukları politik görüşleridir. Siyasal muhafazakârlık ve siyasal liberalizm çok az benzerliğe sahip olmasına rağmen çok fazla farklılığa sahip olan iki siyasi ideolojidir. Siyasi muhafazakârlık geleneklerin korunması gerektiğini, hızlı değişimlerin topluma zarar vereceğini ve bireylerin sosyal ve kültürel normlara ve değerlere uygun bir biçimde hareket etmeleri gerektiğini savunmaktadır. Siyasal liberalizm ise bireysel özgürlüklerin önemine vurgu yapar ve bireylerin istedikleri gibi davranma özgürlüklerine sahip olmaları gerektiği görüşünü savunur. Bu farklılıklar nedeniyle iki grubun transseksüel kişilere karşı olan hoşgörü düzeylerinde farklılık olabilecektir. Hoşgörü kavramı bireylerin diğer bireylere saygı göstermesini ifade eder ve hoşgörünün bulunmadığı toplumlarda ciddi sorunlar ve karışıklıklar yaşanır. Bu noktada, transseksüel kişilere karşı sergilenen hoşgörü davranışının farklı ideolojiler açısından değerlendirilmesi faydalı olacaktır. Bu çalışmanın amacı siyasal muhafazakarlık ve siyasal liberalizm ideolojilerinin transseksüel kişilere karşı sergilenen hoşgörü tutumu açısından karşılaştırılmasıdır. Bu amaca ulaşmak için yaş, cinsiyet ve medeni durum gibi değişkenleri içeren demografik veri ölçekleri ve kişilerin muhafazakar ve liberal yönelimlerini ölçen sorular kullanılarak internet anketi yapılmıştır. Verilerin incelenmesinde Monte-Carlo düzeltmeli ki-kare testi testi kullanılmış ve veriler SPSS 20.0 (IBM Inc., Chicago, IL, USA) kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlar,“muhafazakarlık arttıkça, transseksüel kişilere karşı önyargı artar”ifadesini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Transgender identity is a topic discussed in social context by people. It may be seen that there may be negative attitudes towards transgenders. In fact, there may be several reasons of those kinds of attitudes. One of those reasons may be political ideologies of people. Political conservatism and political liberalism are two ideologies that have great differences with little similarities. While political conservatism supports the idea that traditions must be preserved and radical changes damage the society and individuals must behave in accordance with the social and cultural norms and values, political liberalism focuses on personal liberty and individuals must have freedom to behave as they wish. As a result of those properties, tolerance level of conservatives and liberals may vary towards transgenders. On the other hand, tolerance means the respect towards other people. Without tolerance, great conflicts and problems are seen in societies. At that point, it is may be beneficial to investigate tolerance to transgenders in terms of different ideologies. Aim of that study is evaluating political conservatism and political liberalism in terms of tolerance towards transgenders. In order to reach that aim, demographic data scale is used including age, gender, marital status etc. At the end of this scale, participants will be asked whether they tend to liberalism or conservatism as political views. Data will be analyzed using SPSS 20.0 (IBM Inc., Chicago, IL, USA) and chi-square test will be used. According to the results of the study, the results obtained from the survey have indicated that“The prejudice regarding to the transexuals would increase as the conservatism of the individuals increases.”