KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimlerinin kişinin girişimcilik eğilimi üzerine etkisi: Gaziantep ili örneği
The effect of KOSGEB applied entrepreneurship trainings on entrepreneurship trends: a case study of Gaziantep province
- Tez No: 584347
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ülkelerin sosyal ve ekonomik açıdan kalkınmasında girişimciliğin büyük bir rolü vardır. İnsanlık tarihi kadar eski ve köklü bir geçmişe sahip girişimciliğin önemi her geçen gün artmaktadır. Girişimcilik eğitimleri girişimcilik potansiyelinin ortaya çıkmasında önemli bir rol oynamaktadır. Girişimcilik eğitimlerine destek veren kuruluşlardan KOSGEB gelmektedir. Bu çalışmayı Gaziantep ilinde eğitim alan 367 girişimci adayı üzerinden anket yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Çalışmamızda elde edilen verilerin analizi sonucunda heveslilik, yenilikçilik, yeni bir iş kurma faktörleri ile girişimcilik eğilimi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ancak iş gören olmama faktörü ile girişimcilik eğilimi arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ayrıca verilere göre; verilen girişimcilik eğitimleri kişinin girişimcilik eğilimi üzerine etkilidir ancak girişimcilik faaliyetleri için bir neden olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship plays a major role in the social and economic development of countries. Entrepreneurship with an old and deep-rooted history as well as the history of humanity is increasing day by day. Entrepreneurship trainings play an important role in the emergence of entrepreneurial potential. KOSGEB comes from organizations that support entrepreneurship trainings. This study was conducted on 367 entrepreneur candidates who are educated in Gaziantep by using questionnaire method. As a result of the analysis of the data obtained in our study, a significant relationship was found between the factors of enthusiasm, innovation, starting a new business and entrepreneurship tendency. However, no significant relationship was found between non-working factor and entrepreneurial tendency. Also according to the data; Entrepreneurship trainings are effective on one's entrepreneurship tendencies but there is no reason for entrepreneurship activities.