Kilis Yevmi Halk gazetesi ( Transkripsiyon ve değerlendirme 1925-1926 )
Ki̇li̇s Yevmi Halk gazetesi (Transcri̇pti̇on and evuluati̇on (1925-1926)
  1. Tez No: 584348
  2. Yazar: ZÜBEYDE TAHAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 978
Özet
Türkiye Büyük Millet Meclisi Arşivinde bulunan“1925 Kilis Yevmi Halk Gazetesi”Mahmut Ragıp Bey tarafından yayımlanmıştır. İmtiyaz sahipleri Mahmut Ragıp ve Abdullah İsmet Beylerdir. İdare ve tab' mahali, Kilis matba'asıdır. Bu gazete düzenli bir şekilde yayımlanmamakla birlikte ağırlıklı olarak haftada dört gün basılmıştır. Bizim çalışmamızı oluşturan 1925 tarihli Kilis Yevmi Halk Gazetesi sayı 252 ile başlamakta ve 409'da bitmektedir. Gazeteden tesbit ettiğimiz bilgilere göre 1925 senesi gazetenin üçüncü ve dördüncü yıllarını kapsamaktadır. Bu da gerçeğe yakın bir tahminle gazetenin ilk senesinin 1922 olduğunu göstermektedir. 1925 Kilis Yevmi Halk Gazetesi yerel bir gazete olmasına rağmen Kilisle birlikte Türkiye Cumhuriyeti'nin de içtimai, kültürel, ekonomik, dini ve siyasi gündemine ilişkin haberleri yayınlanmaktadır. Gazete Kilis'in 1925'li yıllarına ışık tutmasının yanı sıra Musul'da yaşanan olayların seyrini de yakından takip etmektedir. Bu yönüyle gazetenin isminin ötesinde ulusal bir mecmua özelliği gösterdiği de söylenebilir. Ayrıca bu çalışmamız neticesinde 1925 senesinde Kilis'in sosyo-kültürel yaşamını saptayabildiğimiz gibi bu yaşamın nasıl gelişim ve değişim gösterdiğini de öğrenebilmekteyiz.
Özet (Çeviri)
“1925 Kilis Gazetesi”that kept in Archive of the Grand National Assembly of Turkey, has been published by Ragıp Bey. Gantees are Mahmud Raagıp Bey and Abdullah İsmet Bey. Kilis Yevmi Halk Gazetesi, dated 1925, that we studied (examined) starts issue number 252 and ends with the issue number 409. The place of publishing and administrator was Kilis printing house. Accoording to the informatiwe got from newspaper, year 1925 is the 3rd and 4th publishing year of the newspaper. So that we are guessing the first publishing year was most likely 1922. This newspaper was published mostly 4 days of week, though it was not published regularly. We started the Kilis's socio-cultural life and its change and evolution in 1925 as consequence of our study. İn that aspect it acts like national press than local one. Though 1925 Kilis Yevmi Halk Gazetesi was local newspaper, social, cultural, economic, politic and religious news related to Turkish Republic were published. As it enlights the events of Kilis in 1925, it also focouses on the news in Musul.