Sunulan ve algılanan destinasyon imajı: Bergama örneğinde bir araştırma
Presented and percieved destinastion image: A research on the example of Bergama
  1. Tez No: 584353
  2. Yazar: GÖZDE ÖZDEMİR AĞIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAHİT ERDEM KÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Turizm, Public Relations, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Turistlerin destinasyon tercihlerinde destinasyon imajı büyük etki oluşturmaktadır. Buna bağlı olarak destinasyonlar turistler tarafından algılanan imajlarını geliştirmek için büyük çaba sarf etmektedirler. Algılanan imajın oluşumu ise destinasyon yöneticilerinin sunulan imaj için yaptıkları bu yatırımlara bağlıdır. Fakat bu yatırımlar her zaman destinasyonu ziyaret eden turistler açısından hedeflenen şekilde algılanmazlar. Bu durumda destinasyonların algılanan ve sunulan imajları incelenerek, arada oluşan farklar belirlenmeli ve bu farkların sebepleri açıklanmaya çalışılmalıdır. Bu varsayım üzerinden yola çıkan bu çalışmamızda, Bergama kenti sunulan ve turistler tarafından algılanan imajın incelenmesi ardından da bu iki imaj türünün karşılaştırılması hedef alınmıştır. Bu hedef çerçevesinde çalışmada bilgi akışını sağlayan farklı kaynaklar bulunmaktadır. Destinasyonun algılanan imajının ölçümlenmesi için yabancı turistler ile bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Destinasyonun sunulan imajın ölçülmesi için ise; destinasyonun resmi olarak kullandığı sosyal medya hesapları, internet sitesinin içerikleri, basılı materyaller incelenmiş ve destinasyon yönetim örgütleri yöneticileri ile görüşmeler düzenlenmiştir. Çalışmanın alınyazın böümü içerisinde destinasyon kavramı, destinasyon imajı kavramı, algılanan ve sunulan destinasyon imajı kavramları, online destinasyon imajı kavramları tartışılmıştır. Bu alınyazın doğrultusunda çalışma içerisinde birçok terim açıklanmaya çalışılmış, bu terimler çerçevesinde Bergama kenti tarihi, coğrafi konumu, nüfusu, ekonomisi genel olarak anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Destination image has an important impact on tourists' destination selection behaviour. Therefore, destination managament organizations make notable effort to improve their destinations percieved destination image. Percieved image improves depending on clever investments made to the presented image. However investments not always percieved by the tourists as the managers intended. To prevent this variation, the presented and percieved images of destinastions should be examined, differences between the images should be determined and the reasons of the differences should be clarified. Based on this point of view, in this thesis; the presented and percieved images of Bergama is being examined and the relationship between them is clarifed by the researcher. Within the scope of the study, many information sources is being researched. Information sources are tourists for the percieved image and the official social media platforms and website of Bergama, printed metarials in the destination and the interviews with the managers of destination managament organisations for the presented destinastion image are used. The literature review section of the study includes notions of destinastion, destination image, percieved and projected destination image. Additionally in accordance with the keys concepts of the study, severel terms are explained and Bergama is examined as a tourist destination.