Analysis of Turkish textile trade: Gravity Theorem approach
Türkiye'nin tekstil ihracatı analizi: Çekim Teoremi yaklaşımı
- Tez No: 584352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇAK MÜGE VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Son yıllarda, uluslararası ticaret günden güne daha da önemli hale gelmektedir. Ülkeler ve firmalar üretimden ve ticaretten daha fazla gelir ve fayda elde etmek için uluslararası ticaret faaliyetlerine daha fazla entegre olmaktadır. Bu doğrultuda, çalışmanın amacı ihracat ve mesafe arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmada bu ilişkiyi değerlendirmek amacıyla, bağımlı değişken olarak ithalatçı ülkelerin Türkiye ile mesafesi, 193 ülkenin gayrisafi milli hasıla verileri, nüfus verileri, USD / TL döviz kuru, ortak Gümrük Birliklerine üyelik (kukla değişken olarak) ve Türkiye'nin tekstil ihracatındaki üç alt kırılım olan dokuma elyafı ve bunların atıkları (SITC 26), iplik ve kumaş (SITC 65) ve giyim eşyası ile bunların aksesuarları (SITC 84) verileri 2007-2017 yılları aralığında dahil edilmiştir olup veriler TÜİK web sitesinden elde edilmiştir. Çalışmada ilişkiyi ölçmek amacıyla yöntem olarak Çekim Modeli kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre mesafe verisi Türkiye tekstil ihracatını olumsuz etkilemektedir. Ülkelerin Türkiye'ye uzaklığı arttıkça ticaret yapma eğimlerinin azaldığı tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra gayrisafi yurtiçi hasıla, nüfus, TL'nin değerinin azalması, ortak Gümrük Birliği üyeliği değişkenlerinin Türkiye tekstil ihracatını artırıcı etkileri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, international trade is covering more important place. Countries and firms are engaging in international trade more in order to get higher benefit and make more profit. In this concept, the aim of this paper is to study the relationship between export and distance. In this paper, distance of importing countries to Turkey, 193 importing countries' GDPs, populations, also USD / TL exchange rate, presence of Custom Unions (dummy variable) and export of Turkey's textile products in three aggregate products, textile fibre (SITC 26), yarn and fabric (SITC 65) and articles of clothing & apparel accessories (SITC 84) to these countries are taken into account between 2007 and 2017 for this objective.Data are obtained from TURKSTAT web page. The Gravity Model is employed to investigate impact of distance to bilateral trade. The results lend support to the idea that distance has a decreasing effect on textile trade of Turkey. As the distance increases, countries are less willing to have a trade. In addition to this, as the wealth, population, depreciating Turkish Lira, common Custom Union membership have accelerating effect on textile export of Turkey.