Bursa ili meralarının toprak ve vejetasyon özellikleri
Soil and vegetation characteri̇sti̇cs of the pastures of Bursa provi̇nce
  1. Tez No: 584364
  2. Yazar: MURAT ATICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜDAHİR ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, Bursa ili meralarında yayılım gösteren toprak gruplarının bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerinin belirlenmesi amacıyla 27 örmek duraklarında yürütülmüştür. Örnek duraklarında 0-30 cm derinlikte bozulmuş ve bozulmamış toprak örnekleri karar örneklemesi ile alınıp analiz edilmiştir. Çalışma alanı toprakları; %48,14'ü killi tın, %14,81'i tın, %11,11'i siltli killi tın, %11,11'i kil, % 7,4'ü kumlu tın, % 3,7'si kumlu killi tın ve % 3,7 kum tekstür sınıfında olduğu saptanmıştır. Toprak örneklerinin pH değerleri 4,91 ile 7,97, kireç içerikleri % 0,73 ile % 18,12 ve organik madde içerikleri 0,31 ile 3,44 arasında değişmiştir. İncelenen örnek duraklarının yarayışlı fosfor içerikleri ortalama 4,6 kg da-1 ve potasyum içerikleri 96,09kg da-1 olmuştur. Tarla kapasiteleri %8,01 ile %42,58, elektriksel iletkenlik değerleri 0, 086 ile 1,982 mScm-1 arasında değişmiştir. İncelenen mera duraklarının tamamı tuzsuz sınıfında yer almıştır. Bitki örtüsü incelemesinde; önek duraklarının bitki tür bileşenleri, toprağı kaplama oranı, mera durum ve sağlık sınıflaması modifiye edilmiş tekerlekli nokta metodu ile belirlenmiştir. Bitki örtüsünün toprağı kaplama oranı %30,25 ile %98,75 arasında değişmiştir. Çalışma alanı mera duraklarının %22,22'si iyi, %74,07'si orta ve %3,7'si zayıf durum sınıfında yer almıştır. Mera sağlık sınıflaması yönünden incelenen durakların %40,7'si sağlıklı, %25,9'u riskli ve %33,3'ü sorunlu mera olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine some physical and chemical properties of the soil groups spreading in Bursa province pastures. Taken from the depths of 0-30 cm disturbed and undisturbed soil samples were analyzed by decision sampling as statistically. According to the results; 48.14% clay loam, 14.81% loam, 11.11% silty clay loam, 11.11% clay, 7.4% sandy loam, 3.7% sandy clay loam and 3.7% sand texture were determined in experiment area soils. pH values of soil samples were determined ranged from 4.91 to 7.97, lime contents from 0.73% to 18.12% and organic matter contents from 0.31 to 3.44. The useful phosphorus contents of the soil samples were determined 4.6 kg da-1 and potassium content 96.09 kg da-1. Field capacities of the samples were determined ranged from 8.01% to 42.58% and electrical conductivity values ranged from 0.086 to 1.982 mS cm-1. All of the pasture soil sample points were classified as unsalted. In the vegetation examination; The plant species components, soil coverage rate, pasture condition and health classification of the soil samples were determined by the modified wheel point method. Soil coverage rate of vegetation ranged from 30.25% to 98.75%. 22.22% of the pasture stops were in good status, 74.07% were medium and 3.7% were poor. In terms of pasture health classification 40.7% of the soil samples were determined to be healthy, 25.9% were risky and 33.3% were problematic pastures.