Erozyonu önleme fonksiyonu görecek alanların belirlenmesi: Deliyar işletme şefliği örneği
The determination of the area of erosion control function: A case study Deliyar planning unit
  1. Tez No: 584363
  2. Yazar: YASEMİN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Amenajmanı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Son zamanlarda orman ekosistemlerinin gördüğü fonksiyonlara olan talep hızla artmaktadır. Buna bağlı olarak toplumun ormanlara bakışı açısında da önemli pozitif gelişmeler olmaktadır. Erozyonu önleme orman ekosisteminin en önemli fonksiyonlarından birisidir. Orman kaynaklarının toplum taleplerini en iyi şekilde karşılayabilmesi için uygulanabilir bir amenajman planlamasına gereksinim duyulmaktadır. Orman Genel Müdürlüğü 2000'li yılların başından itibaren Ekosistem Tabanlı Fonksiyonel Planlama sistemine geçmiştir. Ancak bir plan ünitesinde hangi fonksiyonların bulunduğunu amenajman planlama heyeti belirlemektedir. Bu durumda ortaya konulan fonksiyonlar nesnel olmamaktadır. Bu çalışmanın ana amacı, bir planlama ünitesinde Erozyonu Önleme Fonksiyonu görecek alanların belirlenmesinde nesnel kriterlerin ortaya konulmasıdır
Özet (Çeviri)
Recently, the demand for forest ecosystems has increased rapidly. Accordingly, there are significant positive developments in the society's perspective on forests. Erosion Prevention is one of the most important functions of forest ecosystem. In order for forest resources to meet the demands of the society in the best way, a practical management plan is needed. The General Directorate of Forestry has started the Ecosystem Based Functional Planning System since the beginning of 2000s. However, a planning committee determines which functions are in a plan unit. The functions presented in this case are not objective. The main aim of this study is to determine the objective criteria in determining the areas to be used in a planning unit to prevent the erosion function