FPGA based digital filter design
FPGA tabanlı sayısal filtre tasarımı
- Tez No: 584394
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SEFA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akıllı Şebekeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Son mimari yapıya sahip Xilinx 7-serisi FPGA kullanarak, alçak geçiren FIR filtreden yararlanarak yapılan tasarım bu tezin amacını oluşturmaktadır. Microblaze soft-core işlemci ve IP bloklar gibi en yeni tasarımlar ve mimari yapılar tezde yapılan tasarımlarda kullanılmıştır. Ayrıca, Xilinx blok setleri kullanarak System Generator uygulamasında FIR filtre simülasyonları yapılmıştır. Dolayısıyla, paralel uygulama, çeşitli filtre dereceleri ve simülasyonlar bu amaçlar için kullanılabilmektedir. Bu kapsamda, kaynakların kullanımı, Xilinx 7-serisi FPGAler arasındaki performans karşılaştırmaları ve gecikme ile ilgili konuların detaylı açıklamaları bu tezde belirtilmektedir. Ek olarak, detaylı tasarım işlemleri gösterilmektedir. Bu tezde kullanılan filtre ile ilgili zamanlama konuları ve kaynak kullanımları, talepleri karşıladığı görülmüştür. ümit verici olmakta ve geleneksel DSP sistemlerinden daha hızlı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The goal of the thesis was to design and make use of a FIR filter with low pass by using the latest architecture of Xilinx 7-series FPGA. The newest architectures and designs such as Microblaze soft core processor and IP blocks in this thesis were used for the design. Also, System Generator from Simulink extension was utilized to simulate the FIR filter using Xilinx blocksets. Hence, the parallel implementation, various taps of filters and simulations may be used for these purposes. In this context, detailed explanation of resources usage, performance comparisons between Xilinx 7-series FPGAs and latency were discussed. In addition, detailed design processes were shown. It was accomplished that the filter that is used in the design carry out the demands, timing considerations and resource usages.