Ankara keçisinin çeşitli verim özellikleri ve yetiştirme koşulları
Some production performance of Angora goat and breeding conditions
- Tez No: 58440
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ELİÇİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada, Ankara keçilerinin yetiştirici şartlarında çeşitli verim özellikleri ve yetiştirme koşullan belirlenmiştir. Farklı yaş ve cinsiyet gruplarından, mevsime göre değişmek üzere 43 1 baş Ankara keçisi araştırmanın materyalini oluşturmuştur. Araştırma 3 yıl sürmüştür. Araştırmada, ana keçilerde mevsime göre canlı ağırlık değişimleri, doğum ve sütten kesim ağırlıkları, üreme parametreleri, tiftiklerde farklı yaş ve cinsiyet gruplarında, tiftik verimleri, randıman, incelik, lüle uzunluğu gerçek uzunluk, kemp kıl oranları belirlenmiştir. Ankara keçisi yetiştiriciliğinde bakım, beslenme ve yetiştirme koşullan yetiştirici şartlarında belirlenerek, problemler ortaya çıkarılmıştır. Özellikle son yıllarda gerileyen Ankara keçisi yetiştiriciliği ve tiftik üretimimizin karşılaştığı problemlere çözüm yollan ve öneriler getirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Ankara keçisi, yetiştiriciliği, canlı ağırlıklar, üreme, parametreleri, tiftik özellikleri, yetiştirme koşullan.
Özet (Çeviri)
In this research, Angora goats, the different productive features and breeding conditions have been determined in the breeder's conditions. 431 Angora goats have been formed to the research material from the different age and sex changing to season. This study has been continued in three years. In the study, the changing of live, birth and weaning weight, reproduction parameters, the different age and sex groups at the mohair, mohair yield %, fineness, fiber length, real length, kemp fiber rate have been determined the mother goat due to the changing to season. The breeder of Angora goat; husbandry, nutrition and breeding conditions have been determined in the breeder conditions, and some problems have been brought up. Especially, some suggestions and solving ways have been given about the problems are about Angora goat breeding recession and mohair production in the recent years. KEY WORDS: Angora goat breeding, live weights, reproduction parameters, mohair traits, breeding conditions.