Cicero'nun kehanet üzerine adlı eseri
Cicero on prophecy
- Tez No: 584403
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Tarih, Philosophy, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Eski Roma'nın önemli kalemlerinden biri olan ve günümüze çeşitli konularda eser bırakan Cicero, MÖ 106 yılında Roma'nın Arpium kasabasında dünyaya gelmiştir. Gençlik yılları Roma'nın cumhuriyet dönemi olarak bilinen en karmaşık zamanlarına denk gelmektedir. Yaptığı cesurca siyasi savunmalar ve hitabet ile çoğu zaman aleyhinde taraftar toplamış ve bu da sürgüne gönderilmesine neden olmuştur. Cicero, sürgün zamanlarında daha çok felsefeye yönelmiştir. Bu onun çeşitli çalışmalar kaleme almasına vesile olmuştur. Bu felsefik çalışmaları içinde en önemlilerinden biri tanrıların doğasını üç büyük felsefe okulu temsilcilerini konuşturarak ele aldığı Tanrıların Doğası Üzerine'dir. Eserde tanrıların varlığı, özlerinin ne olduğu, kabul edilebilirlikleri üzerine tartışma gerçekleşmiştir. Eserin çok kısa bir bölümünde kehanet konusuna değinilmiş ayrıntılı olarak işlenmemiştir. Kehanet Üzerine, bu eserin devamı niteliğindedir. Eser iki kitabın birleşiminden oluşmaktadır. Eserde sık sık Tanrıların Doğası Üzerine adlı eserine atıfta bulunarak kardeşi Quintus ile kehanetin varlığını tartışmıştır. Quintus, verdiği örnekler ve öne sürdüğü argümanlar ile kehanetin varlığını Stoa felsefesi çerçevesinde savunurken, Cicero ona karşı argüman ileri sürerek daha çok Epicurusçu görüş çerçevesinde kehanetin varlığını reddetmiştir.
Özet (Çeviri)
Cicero, one of the most famuous figures of ancient Rome, has left works on various subjects. He was born BC 106 at Arpium, Rome. Youth years coincide with Rome's most chaotic times known as the republican period. His breavely political defenses and orations attracted fans against himself, which led to his deportation. Cicero was more interested in philosophy in exile times. This enabled him to write works on various subjects. One of the most important of these philosophical works is on the Nature of the Gods, where he deals with the nature of the gods by talking to the representatives of three major schools of philosophy. In the work, there happened discussions about the existence the essence and the acknowlegment of Gods. The subject of prophecy has been touched on a very short section of this work, but not eloborated comprehensively. In this work titled as "On Prophecy''. He detailed on this subject. The work consists of two books. By referring to the work on Nature of the Gods, the existence of prophecy with his brother Quintus. Quintus defended the existence of the prophecy and prophecies within the framework of the Stoic philosophy, while Cicero rejected the existence of the prophecy within the framework of the Epicurian view. Arguing against him.