Vergi afları ve Mersin halkının vergi aflarına bakış açısı
Tax amnesties and the attitude of Mersin residents towards tax amnesties
- Tez No: 584404
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ KARGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Vergi, devletlerin en büyük gelir kaynağı olarak bilinir. Siyasi iktidarlar çoğu zaman mali, iktisadi, siyasi, idari gibi nedenlere dayanarak vergi aflarına başvururlar. Özellikle kırılgan yapılı ekonomilerde bu durum oldukça sık görülmektedir. Ancak bu uygulamaların sıklığı arttıkça vergide adalet, vergide eşitlik gibi bazı vergisel kavramlar çerçevesinde olumsuzluklar meydana gelmektedir. Sık vergi aflarının yanında uygulama alanı bulan ve vergi aflarına benzer yanları olan uzlaşma kurumu da çalışma kapsamında yer almıştır. Ülkemizde cumhuriyet tarihinden bu yana çıkarılan 40'a yakın vergi affı çıkarılması bazı önemli sorunlara yol açmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, bu sorunlar teorik düzeyde ele alınmıştır. Daha sonra ülkemizde çıkarılan af kanunları incelemeye alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise Mersin ilinde 200'ü mükellef, 200'ü maliye personeli olmak üzere toplam 400 katılımcıya anket uygulaması yapılmıştır. Elde edilen verilerden hareketle, IBM SPSS Statistics 24 programı kullanılarak ölçek geliştirilmiş ve faktör analizi uygulaması yapılmıştır. Sonuç olarak vergi aflarının olumsuz etkilerinin olduğu, uzlaşma kurumunun bazı yönlerinin vergi aflarına benzediği hem mükellefler hem maliye personelleri tarafından kabul görmüştür.
Özet (Çeviri)
Tax is known as the largest source of income for states. Political governments often resort to tax amnesties in order to accelerate the inflow of cash on the basis of financial, economic, political and administrative reasons. This is particularly common in fragile economies. However, as the frequency of these practices increases, negativities occur within the framework of some tax concepts such as justice in tax and equality in tax. In addition to frequent tax amnesties, the conciliation institution, which has a field of application and similar aspects to tax amnesties, was also included in the study. Since the republic's history in our country, nearly 40 tax amnesty issued has led to some important problems. In the first part of the study, these problems are discussed at theoretical level. Then, the amnesty laws passed in our country were examined. In the last part of the study, a questionnaire was applied to a total of 400 participants, 200 of whom are taxpayers and 200 of which are staff of the ministry of treasury and finance. Based on the data obtained, scale was developed by using SPSS 24 software and factor analysis was applied. As a result, both taxpayers and staff of the ministry of treasury and finance have accepted that tax amnesty has negative effects and that some aspects of the reconciliation institution are similar to tax amnesty.