Öğretmen öğrenci ve velilerin TEOG sınavında karşılaştığı sorunların berlirlenmesi: Yozgat ili örneği
Identifying the problems encountered by teachers, students and parents in the exam TEOG: Yozgat provience sample
- Tez No: 584405
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ÇAVUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Son 30 yıllık bir sürede, temel eğitimden ortaöğretime geçiş aşaması olarak çeşitli isimlerde ölçme sistemleri tertip edilmiştir. Bu sistemler bir süre kullanıldıktan sonra bazı eksiklikleri tespit edilmiş ve bu sistemler; yerine geliştirilen yeni ölçme sistemleriyle değiştirilmiştir. Süreç tam bir düzene oturtulamamış ve yapısal bir düzenleme gerçekleştirilememiştir. Geliştirilen bir sınav sisteminin her türlü hatadan arındırılmış olması beklenilemez; sistemin olumlu, olumsuz özelliklerinin olması ve uygulamada birtakım sorunlarla karşılaşılması muhtemeldir. Bu bakımdan, bütün sınav sistemlerinde olduğu gibi, TEOG sınav sisteminde de olumlu, olumsuz özelliklerinin olabileceğini ve uygulamalarda bazı sorunlarla karşılaşılabileceğini kabul etmek gerekir. Bu sınav sisteminin bekleneni verebilmesi için sistemdeki olumsuzluklar ve uygulamada karşılaşılan sorunlar en aza indirilmeye çalışılmalıdır ya da bu sınav sisteminden etkilenen paydaşların ki bunlar sadece öğrenciler değil, okullardaki öğretmenler ve veliler de buna dahildir, bu olumsuzluklardan daha az etkilenmesi için önlemler alınmalıdır. Bu çalışmanın amacı, Yozgat ilinde farklı branşlardaki öğretmen, öğrenci ve velilere göre öğrencilerin TEOG sınavıyla ilgili karşılaştığı sorunları belirlemektir. Araştırmada, karma yöntem araştırmanın eş zamanlı üçgenleme deseni kullanılmıştır. Yürütülen bu çalışmada, nitel ve nicel veri toplama araçları aynı ağırlıkta kullanılmış ve veriler ayrı ayrı analiz edilerek analiz sonuçları yorumlama aşamasında birleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi her bir aşamada farklı olmak üzere nicel bölümde 2000 öğrenci ve nitel bölümde 10 öğrenci, 10 öğretmen ve 10 veli olmak üzere toplam 2030 kişiden oluşmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak öğrencilerin TEOG sınav sisteminde karşılaştıkları sorunları belirleme ölçeği ve yarı yapılandırılmış mülakatlar kullanılmıştır. Uygulanan ölçekten elde edilen veriler bir istatistik programından yararlanılarak analiz edilmiştir. Öğrencilerin TEOG sınav sisteminde karşılaştıkları sorunları belirleme ölçeğinden elde edilen verilerdeki değişkenler için aritmetik ortalama, standart sapma ve yüzdeleri bulunmuştur. Mülakatlardan elde edilen veriler öncelikle transkriptlere yazılmıştır. Daha sonra, iki farklı araştırmacı tarafından betimsel analiz yapılarak tematik kodlar oluşturulmuştur. Verilerden belirlenen ana temanın yanı sıra, içerik analizi yapılarak alt temalar belirlenmiştir. Araştırma sonucunda sınava hazırlanma sürecinde, sınavın içeriğinde, sınavın uygulanışında, sınavın molalarında ve sınav puanının hesaplanması ve tercihlerde karşılaşılan sorunların olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the last 30 years, various assessment systems were organized as transitional stages from elementary to secondary education. Some deficiencies of these examinations were identified after they were used for a while and they were replaced by a new assessment system. The process could not be put into order and a structural regulation could not be implemented. While the exams which are carried out in different stages of education crate negative effects on students, also the frequent changes in the implementation increase the negative effect level on students. It is not possible to have a perfect assessment system; there may be some positive and negative features and some problems in the implementation process. Therefore, it is necessary to accept that like other system, TEOG system can have positive and negative features and there may be various problems while implementing it. In order for the success of this assessment system, negative features of the system and problems in the implementation process should be eliminated or some precautions should be taken for the stakeholders, who are not only students, parents but also teachers at schools, in order to make them less affected by these negative features. The aim of this study is to determine the problems that teachers in different branches, students and parents face related to TEOG system in Yozgat province. Concurrent triangulation design of mixed method research had been used in the study. In this project, quantitative and qualitative data collection tools had been used evenly, data were analyzed separately and they were combined in the interpretation phase. The sample of the research change in each phase and it comprise of 2030 participants in total. In the study, scales which determine the problems that teachers, students and parents face in TEOG system and semi-structured interviews had been used as data collection tools. The data that acquired from the applied scale were analyised by using a statistic programme. Average, standard deviation and percentages had been found for the variables in the scale. The data obtained from the interviews were firstly transcripted. These transcriptions had been analyzed by two different researchers. The researchers had made descriptive analysis and they formed codes. Main themes and sub-themes had been constituted by carrying out content analysis. At the end of study, it was determined that there are some problems related to TEOG such as preparing process of exam, contexts of exam, application of exam, breathing time of exam, calculation of exam score and preferences of students.