Atatürk Orman Çiftliğinde kızılçam (Pinusb rutia), karaçam (Pinus nigra), sedir (Cedrus libani) türleriyle yapılan ağaçlandırma çalışmalarının 6 yıllık sonuçlarının irdelenmesi
Investigation of 6-year plantation results of Turkish red pine (Pinus brutia), black pine (pinus nigra) and cedar (Cedrus libani) species in Atatürk Forest Farm
- Tez No: 584425
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH TONGUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Tez çalışma kapsamı içerisinde; Ankara ili Atatürk Orman Çiftliğinde yapılan ağaçlandırma çalışmasında Kızılçam, Karaçam ve Sedir türlerinin 6 yıllık sonuçları incelenmiştir. Ağaçlandırmada kullanılan Sedir ve Kızılçam doğal yayılış alanı dışında (uç popülasyon) olduğundan dolayı gençliğin yörede doğal olarak bulunan karaçama kıyasla ilk 6 yıllık arazi uyumu ve büyümesi ile gelişiminin tespiti önem arz etmektedir. Bu kapsamda yapılan ağaçlandırma çalışmasında başarı sonuçlarının değerlendirilmesinde kullanılan fidan morfolojik karakterlerinden; fidan boyu, kök boğazı çapı ve yaşama yüzdesi her bir örnek alanda belirlenmiştir. Söz konusu kriterlerin değerlendirilmesiyle, örnek alanlarda yapılmış olan uygulamaların hangi ağaç türünün daha iyi sonuç verdiği yapılan istatistikî analizler ve gözlemler ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; the results of 6 years afforestation studies of Turkish red pine, black pine and Cedar species in Atatürk Forest Farm in Ankara province, were examined. Since Cedar and Turkish red pine, which is used in afforestation, are outside the natural distribution area (marginal population), it is important to determine the land adaptation and growth and development results compared to naturally distrubuted species of black pine.