Psikolojik sermaye ve iş tatmini ilişkisi: Hakkâri Üniversitesi akademisyenleri üzerine bir çalışma
The relationship between psychological capital and business satisfaction: A study on Hakkari University academicians
- Tez No: 584429
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE CİHANGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Henüz çok yeni bir kavram olmasına karşın her bir bileşeni oldukça köklü bir geçmişe sahip olan Psikolojik Sermaye, örgütsel alanda ve işgören davranışlarını anlama noktasında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ilgiyle karşılanmıştır. Bu noktadan hareketle belirlenen bu çalışmada, amaç; akademisyenlerin psikolojik sermaye düzeyleri ile iş tatmini seviyeleri arasındaki ilişkiyi birtakım demografik değişkenler aracılığıyla tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda 11 yıllık geçmişe sahip bir üniversitenin akademik personeliyle saha çalışması yapılmıştır. Çalışmanın verileri gönüllü olarak katılan akademik personelle gerçekleştirilen anketlerden elde edilmiş ve bu veriler SPSS 23.0 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Analizde iki bağımsız değişken için Mann-Whitney U testi, bağımsız gruplar için ise Kruskal-Wallis H Testi, verilerin dağılımlarını görmek için Kolmogorov–Smirnov Testi, ilişki ve etkiye yönelik analizler için Spearman's Rho Korelasyon Analizi tercih edilmiştir. Araştırma sonucunda, daha önce yapılan araştırma sonuçlarıyla örtüşme görülerek akademisyenlerin psikolojik sermaye ve iş tatmini düzeylerinin yüksek, aralarında ise anlamı bir ilişki bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although it is a very new concept, the Psychological Capital, each component of which has a very long history, has been welcomed with interest in Turkey as well as in the whole world in understanding organizational and operational behaviors. The aim of this study, with reference to by this aspect, was to identify the relationship between the levels of psychological capital of academics and job satisfaction levels. For this purpose, a field study was conducted with the academic staff of a university with an 11-year history. The data of the study was obtained from surveys conducted voluntarily by the participant academic staff, and data were analyzed through the SPSS 23.0 program. In the analysis, the Mann-Whitney U test was used for two independent groups; Kruskal-Wallis H test for the independent group; Kolmogorov– Smirnov test for distribution of data; Spearman's Rho correlation analyses for related to effects was preferred to see the effect on each other. As a result of the research, overlapping with the results of the previously conducted research was found, it was determined that the psychological capital and job satisfaction levels of academicians were in a high and significant relationship.