Sustainability of the Libyan Housh in the old city of Tripoli
Trablus kenti tarihi bölgesinde Libya tipi 'Housh'un sürdürülebilirliği
  1. Tez No: 584434
  2. Yazar: NADİR NASİR MOHAMMED SHEMBESH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM FINDIKGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
KISA ÖZET TRABLUS KENTİ TARİHİ BÖLGESİNDE LİBYA TİPİ“HOUSH”UN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ Trablus Antik Kenti, yaklaşık 3.000 yıl önce Fenikeliler tarafından kurulmuştur. Çeşitli medeniyetlerin sahne alması sonucu, kentte gerçek bir hazine oluşturan mimari ve sanatsal eserler bulunmaktadır. Kuzey Afrika'da konumlanan kent, tarih boyunca Avrupa ile Afrika'nın çeşitli bölgeleri arasında geçiş görevini üstlenmiştir. Roma, İslam Devletleri, Osmanlı ve Beylikler dönemi kentte özellikle ticari merkez ve bu merkezde yer alan zengin konutlar oluşturmuştur. Osmanlı ve Beylikler Dönemi izleri taşıyan“Housh ”olarak adlandırılan söz konusu konutlar, bir avlu çevresinde şekillenen yapılardır. Trablus yıllar geçtikçe, bir yandan Libya'daki ekonomik, ticari ve siyasi merkez olarak önemini arttırmış; bir yandan da özellikle I. Dünya Savaşı sonrası İtalyan ve II. Dünya Savaşı sonrası İngilizler etkisinde kalmıştır. 1950 sonrası önce Kral İdris ve onu takip eden Kaddafi dönemleri yaşanmıştır. İtalyan etkisinde 1930'lardan başlayarak 2000 yılından itibaren artan bir hızla eski kent dokusu terkedilmiştir. 2009 sonrası oluşan politik belirsizlik de terki hızlandırmıştır. Gerçekte Akdeniz mimarisi plan özelliklerini, yerel malzeme ve teknikle birleştiren söz konusu“Housh”lar uzun süre kullanılmamaya dayalı yıpranmaya uğramıştır. Tarihi konutlarda fiziksel bozulma, hizmet ve altyapı ağlarında bozulma ileri düzeydedir. Modern yaşamın dayattığı değişen ihtiyaçlar sonucu da nüfusun terki hızlanmıştır. Günümüzde maddi kaynak eksikliği, tarih bilinci eksikliği ile birleşerek tarihi kentte farklı bir demografik ve sosyal yapı yaratmıştır. Tezin öncelikli amacı güncel durumu belgelemek,“Housh”tipi yapıların sürdürülebilirliğini irdelemek ve özellikle tarihi sürdürülebilirlik açısından öneri geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SUSTAINABILITY OF THE LIBYAN HOUSH IN THE OLD CITY OF TRIPOLI The ancient city of Tripoli was founded by Phoenicians around 3,000 years ago. As a result of various civilizations taking place, there are architectural and artistic works that constitute a real treasure in the city. The city, located in North Africa, has been serving as a transition between Europe and Africa. During Roman, Islamic States, Ottoman and Principalities period, especially commercial center and rich residences in this center were formed. These residences, which are called“Housh”with traces of the Ottoman and Qaramanli Periods, are buildings shaped around a courtyard. Over the years, Tripoli has increased its importance as an economic, commercial and political center in Libya. On the other hand, especially after the World War I. Italian and after the World War II the British influence deepened. After 1950 first King Idris and then Gaddafi period followed. Starting from the 1930s on the Italian influence, the old city texture was abandoned at an increasing rate since 2000. The political uncertainty after 2009 also accelerated the decline. In fact, these“Housh”, which combine the characteristics of the Mediterranean architecture plan with local materials and techniques, have suffered from long-term disuse. Physical deterioration in historic houses, deterioration in service and infrastructure networks are advanced. As a result of the changing needs imposed by modern life, the population has accelerated. Today, lack of financial resources, combined with a lack of historical consciousness, created a different demographic and social structure in the historical city. The primary aim of the thesis is to document the current situation, to examine the sustainability of“Housh”type structures and to develop suggestions for sustainability of the Libyan Housh.