The impact of green investment practices on economic growth strategies in the Libyan companies
Libya şirketlerinde yeşil yatırım uygulamalarının ekonomik büyüme stratejileri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 999562
  2. Yazar: ALSAEH ALSAGHEER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞIN ERBEK ALAYBEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2008–2023 yılları arasında Libya'da yeşil yatırım uygulamalarının ekonomik büyüme stratejileri üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırmada, Dünya Bankası, Afrika Kalkınma Bankası (AfDB), Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) gibi güvenilir kurumlardan elde edilen ikincil veriler kullanılmıştır. Yenilenebilir enerji yatırımları, enerji verimliliği, karbon emisyonları ve çevresel harcamalar ile GSYİH büyümesi, çeşitlendirme ve verimlilik arasındaki ilişkiler nicel ve tanımlayıcı analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bulgular, yeşil yatırım göstergeleri ile ekonomik büyüme arasında pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Yenilenebilir enerji yatırımları ve enerji verimliliği büyümeyi olumlu etkilerken, karbon emisyonlarının olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Sonuç olarak, sürdürülebilir yatırım politikalarının Libya'da ekonomik istikrarı ve uzun vadeli dayanıklılığı artırmada önemli bir rol oynayabileceği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The current study focuses on the significance of green investments as a part of Libya's economic growth strategies during the period 2008 to 2023 and relies on secondary data acquired from trustful institutional sources, such as the World Bank, African Development Bank (AfDB), International Renewable Energy Agency (IRENA), and United Nations Development Programme (UNDP). By means of a quantitative descriptive analysis, the researchers could depict the interaction between renewable-energy investments, energy efficiency, CO₂ emissions, environmental expenditure, and GDP growth, diversification, and productivity. The study reveals that there is a positive and statistically relevant relationship between the green investment indicators and Libya's economic growth. The areas of renewable-energy investment and energy efficiency were the positive GDP contributors, while carbon emissions were the negative contributor. The sustainable investment policies were suggested by the findings to be the ones that could easily promote stability and long-term economic resilience in Libya. Furthermore, the study suggests that the government should consider the integration of green investment into the national economic planning, as it would help the country to expedite diversification, ease environmental pressure, and keep in step with the global sustainability targets.