Chıld-centrıc desıgn for playful learnıng: case studıes of lıbyan prımary schools
Oyun odaklı öğrenme için çocuk merkezli tasarım: Libya ilkokullarında vaka çalışmaları
  1. Tez No: 958277
  2. Yazar: MOHAMED ABDALLAH A ALHEBHAB
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çocuklar için kentsel okullar tasarlamak, yalnızca akademik öğrenmeyi geliştirmekle kalmayıp aynı zamanda sosyal, duyusal ve fiziksel gelişimi de teşvik eden bir ortam yaratarak çok sayıda zorluk sunar. Geleneksel tasarımlar genellikle okulları uyarlanabilirlik, katılım ve duyusal çekicilik açısından sınırlar ve aksi takdirde etkileşimli keşif yoluyla gelişebilecek genç öğrencilerin potansiyelini sınırlar. Bu boşluk, çocukların keşfetmesine, katılmasına ve güvenli bir şekilde öğrenmesine olanak tanıyan alanlar sağlayan, eğlenceli unsurları işlevsel tasarıma entegre eden bir yaklaşım gerektirir. Yeni, sürdürülebilir okul mimarisinin gereksinimlerini analiz etmek için dört Libya okulunda derinlemesine bir çalışma yürütüldü. Vaka çalışması 7 ila 11 yaş arasındaki çocuklar için okullara odaklandı. Çalışmada Alhurria Okulu, Ahmed Al-Zarrouk Okulu, Grenada Okulu ve Shushed Al-Skairat Okulu gibi okullar analiz edildi. Okullar, planlar ve fotoğraflar kullanılarak saha gözlemi ve veri dokümantasyonu yoluyla analiz edildi ve bu da iç ve dış tasarımın güçlü ve zayıf yönlerini ve modern okul tasarım standartlarıyla uyumunu belirlemeye yardımcı oldu. Ek olarak, Libya okullarının uluslararası okul tasarım standartlarıyla ne ölçüde uyumlu olduğunu daha iyi anlamak için bu okullarla uluslararası öğrenme ortamı tasarımı teorileri (Montessori, Reggio Emilia ve Aldo van Eyck gibi) arasında karşılaştırmalar yapıldı. Bu karşılaştırma, Libya okullarının öğrenme ortamlarını tasarlamak için esneklik, sürdürülebilirlik ve çocuklarla duyusal ve görsel etkileşim gibi unsurlara dikkat etmeden temel işlevlere odaklanan geleneksel bir yaklaşım izlediğini ortaya koyuyor. Bu okulları uluslararası teorilerle karşılaştırmak, daha esnek ortamlar sağlamak, ilgi çekici unsurlar eklemek ve çocuklar için keyifli bir öğrenme deneyimini desteklemek için etkileşimli tasarım kullanmak gibi birçok iyileştirme fırsatı ortaya koyuyor.
Özet (Çeviri)
Designing urban schools for children presents numerous challenges, creating an environment that not only enhances academic learning but also promotes social, sensory, and physical development. Traditional designs often limit schools in terms of their adaptability, engagement, and sensory appeal, limiting the potential of young students who might otherwise develop through interactive exploration. This gap requires an approach that integrates playful elements into functional design, enabling spaces that allow children to explore, participate, and learn safely. An in-depth study was conducted in four Libyan schools to analyze the requirements for new, sustainable school architecture. The case study focused on schools for children aged 7 to 11. The study analysed schools such as Alhurria School, Ahmed Al-Zarrouk School, Grenada School, and Shushed Al-Skairat School. The schools were analyzed through field observation and data documentation using plans and photographs, which helped identify the strengths and weaknesses of the interior and exterior design and their alignment with modern school design standards. Additionally, comparisons were made between these schools and international theories of learning environment design (such as Montessori, Reggio Emilia, and Aldo van Eyck) to gain a deeper understanding of the extent to which Libyan schools align with international school design standards. This comparison reveals that Libyan schools follow a traditional approach to designing their learning environments, focusing on basic functions without paying attention to elements such as flexibility, sustainability, and sensory and visual interaction with children. Comparing these schools with international theories reveals many opportunities for improvement, such as providing more flexible environments, adding engaging elements, and using interactive design to support an enjoyable learning experience for children.