The effect of leadership styles on job satisfaction: Themediating role of innovation in the Libyan Oil Industry
Liderlik tarzlarının iş memnuniyeti üzerindeki etkisi: Libya Petrol Endüstrisinde inovasyonun aracılık rolü
  1. Tez No: 1005743
  2. Yazar: ABDURRAOUF OTMAN ALİ ELMİLADİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Libya petrol endüstrisinde dönüşümcü, işlem odaklı ve karizmatik liderlik tarzlarının iş tatmini üzerindeki etkisini, inovasyonun aracılık rolü çerçevesinde incelemektir. Araştırmada nicel bir yöntem benimsenmiş ve yapılandırılmış bir anket formu, Trablus'ta bulunan Ulusal Petrol Şirketi (NOC) çalışanlarına uygulanmıştır. Toplam 461 geçerli anket verisi toplanmış ve SPSS 24.0 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada faktör analizi, güvenilirlik analizi, korelasyon, regresyon ve Baron ve Kenny yaklaşımına dayalı aracılık analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları, dönüşümcü, işlem odaklı ve karizmatik liderlik tarzlarının inovasyon ve iş tatmini üzerinde anlamlı ve olumlu etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, inovasyonun her bir liderlik tarzı ile iş tatmini arasındaki ilişkiyi kısmen aracılık ettiği belirlenmiştir. Liderlik tarzları arasında, karizmatik liderliğin inovasyon ve iş tatmini üzerinde en güçlü doğrudan ve dolaylı etkilere sahip olduğu görülmüştür. Demografik değişkenler açısından yapılan analizlerde ise cinsiyet, medeni durum ve eğitim düzeyine göre anlamlı farklılıklar bulunmuş, yaş grupları arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Bu bulgular, inovasyonu destekleyen liderlik davranışlarının çalışan memnuniyetini artırmadaki önemini vurgulamaktadır. Çalışma, petrol sektöründeki örgüt liderlerine, inovasyonu destekleyen ve iş tatminini artıran liderlik uygulamaları geliştirme konusunda önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of leadership styles—transformational, transactional, and charismatic-on job satisfaction in the Libyan oil sector from the perspective of innovation mediation. It adopts a quantitative design using structured questionnaire administered at the National Oil Corporation (NOC) located at Tripoli. It reports 461 valid responses processed using SPSS 24.0 software. It then adopts factor analysis, reliability analysis, correlation, regression, and mediation analyses using the Baron and Kenny approach. From the results, it is evident that transformational, transactional, and charismatic leadership styles significantly influence both innovation and job satisfaction. Also, it was shown that innovation partly mediates the relationship between each leadership style and job satisfaction. Thus, charismatic leadership has proved to be the most potent direct and indirect predictor of innovation and satisfaction. Besides, the demographic analysis shows a significant difference on perception based on gender, marital status, and education level while age groups are found with no significant difference. These conclusions will ultimately propel organizations into creating the requisite leadership behavioral framework to develop the necessary conditions for employee satisfaction and innovation. Such insights will also help leaders of the oil industry to develop leadership practices that foster innovation so that workers feel satisfied with their jobs; thus contributing to drawing the organization ahead in the performance and sustainability work contexts.