Fındık hasat makinaları için taş ve toprak ayırmada kullanılabilecek özgül ağırlık temelli temizleme ünitesi geliştirilmesi
Development of a specific gravity-based cleaning unit that can be used in separation of stones and soil for hazelnut harvesters
- Tez No: 982276
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARİF BEYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, fındık hasat makinaları için özgül ağırlık farklılığına bağlı olarak mobil çalışmaya uygun, taş-toprak temizleme sisteminin tasarımı ve prototip imalatı gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, rüzgar tünelinde materyallerin akışkanlaşma hızları belirlenmiştir. Rüzgar tüneli denemeleri, 4 farklı boru çapında (100,150 200 ve 250 mm), 3 farklı yığın yüksekliği (50,100 ve 150mm) ve 3 farklı taş, toprak ve fındık karışımı ile yürütülmüştür. Akışkanlaşma hızları, boru çapı, yığın yüksekliği ve materyal karışım çeşidinden istatistik açıdan çok önemli (P<0,01) düzeyde etkilenmiştir. Akışkanlaşma hava hızları tüm uygulamalar için 3,85…5,34 m/s aralığında değişmiştir. Rüzgar tünelindeki gözlemler ve elde edilen veriler dikkate alınarak tasarımı ve imalatı yapılan prototip makinada, 3 karışım çeşidi ve 3 besleme miktarı ile denemeler yürütülmüştür. Deneme sonuçlarına göre temizleme etkinliği üzerine istatistik açıdan; besleme miktarının etkisi önemsiz, karışım çeşidinin etkisi ise çok önemli (P<0,01) bulunmuştur. İki aşamada temizleme yapan ünitede üst kısımdan alınan materyal içerisinde taş toprak bulunmamış dolayısıyla üst kısmın temizleme etkinliği %100 olmuştur. Alt kısma gelen materyal içerisinde en yüksek temizleme etkinliği %68,72 olmuştur. Toplam temizleme etkinliği en yüksek karışım çeşidine bağlı olarak en yüksek temizleme ortalama %98,82 aynı şartlarda ki tane kayıbı ise ortalama %0,67 olmuştur. Taş ve toprak temizleme etkinlikleri ise sırasıyla en yüksek ortalama %89,60 - %93,29 ve en düşük ortalama %66,01 - %74,65 olmuştur. Materyalin özgül ağırlık farkına dayanan temizleme prensibinin makinalaşma potansiyeli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the design and prototype manufacturing of a stone-soil cleaning system suitable for mobile operation, utilizing specific gravity differences, was carried out for hazelnut harvesters. For this purpose, the fluidization rates of the materials were determined in the wind tunnel. Wind tunnel trials were conducted with 4 different pipe diameters (100, 150, 200, and 250 mm), 3 different pile heights (50, 100, and 150 mm), and 3 different stone-soil+hazelnut mixtures. Fluidization rates were statistically significantly affected by pipe diameter, pile height, and material mixture type (P < 0.01). Fluidization air velocities varied between 3.85 and 5,34 m/s for all applications. Taking into account the observations and the data obtained in the wind tunnel, trials were conducted for three mixture types and three feed rates on the manufactured prototype machine. According to the trial results, the effect of the feed rate on cleaning efficiency was found to be insignificant, whereas the effect of the mixture type was found to be highly significant (P < 0.01). In the two-stage cleaning unit, the material removed from the upper section contained no stone or soil, resulting in a 100% cleaning efficiency for the upper section. The highest cleaning efficiency for the material entering the lower section was 68.72%. The highest total cleaning efficiency was 98.82%, depending on the type of mixture, and the average grain loss under the same conditions was 0.67%. Stone and soil cleaning efficiencies were 89.60% and 93.29%, respectively, with the highest averages of 66.01% and 74.65%, respectively. The cleaning principle, based on the specific gravity difference of the material, has been identified as having potential for mechanization.