Edinilmiş mallara katılma rejiminin ölümle sona ermesi halinde sağ kalan eşin katılma alacağı ve miras hakkı
  1. Tez No: 584484
  2. Yazar: FİLİNTA ROZERİN TELLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ İPEKYÜZ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma Dicle Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Tezin genel amacı, edinilmiş mallara katılma rejiminin eşlerden birinin ölümü ile sonuçlanması halinde sağ kalan eşin katılma alacağı hakkı ve miras hakkının birlikte incelenmesi, söz konusu alacakların birbirlerine olan etkileri ve uygulamada yargı organlarınca birlikte hesaplanma usullerinin açıklanmasıdır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler“Edinilmiş Mallara Katılma Rejiminin Eşlerden Birinin Ölümü İle Sona Ermesi”ve“Sağ Kalan Eşin Katılma Alacağı ve Miras Hakkı”bölümleridir. Tez çalışmasının ilk bölümünde öncelikle edinilmiş mallara katılma rejimi hakkında genel bir bilgi verilmiş; devamında bu mal rejiminde yer alan malvarlığı değerleri olan edinilmiş mal ve kişisel mal grupları detaylı bir şekilde incelenmiş; ikinci bölümde ise sağ kalan eşin katılma alacağı ve miras hakkının hukuki niteliği ve nasıl hesaplandıkları açıklanmış ve mirasın tasfiyesi ile mal rejiminin tasfiyesinin karşılaştırılması yapılmıştır. Tüm konular doktrindeki farklı görüşler ve Yargıtay kararları gözetilerek incelenmiş; özellikle sağ kalan eşin katılma alacaklısı olduğu hallerde mal rejimi tasfiyesi ile mirasın tasfiyesinin nasıl gerçekleştirileceği hususunda doktrin ve Yargıtay uygulamasındaki benzerlik ve farklılıklar açıklanmış ve her iki tasfiye bu hususlar gözetilerek karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is prepared as a master's thesis at the Social Sciences Institution of Dicle University. The main aim of the thesis is to examine right of participation and succession of surviving spouse together, the effects of these rights each other and disclose calculated methods in practice by judicial bodies when regime of participation in acquired property ends because of death. The study consists of two chapters. These chapters are“Termination of Regime of Participation in Acquired Property with The Death of One of The Spouses”and“Right of Participation and Succession of Surviving Spouse”. In the first chapter of the thesis, general information about regime of participation in acquired property is given. Afterwards, personal property and acquired property as asset values in this regime is examined in detail. In the second chapter of the thesis, legal nature of right of participation and succession of surviving spouse and how to calculate these claims are explained and liquidation of the property regime and heritage are compared. All the topics are reviewed considering different views in doctrine and Supreme Court decisions. Especially the similarities and differences of the practice in the doctrine and the Supreme Court about how to liquidate of the property regime and heritage are explained when surviving spouse has right of participation. Both liquidations are compared according to these aspects.