Beyond a political party: The AKP machine and its organizational capacity
Bir siyasal partinin ötesinde: AKP makinesi ve örgütsel kapasitesi
- Tez No: 584488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA UMUT TÜREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) 2002 yılından bu yana Türkiye siyasetinin merkezinde yer alıyor. Kuruluşundan bu yana parti siyaset üzerindeki etkisini artırarak devam ettirdi. Zaman içerisinde farklı söylem ve politikalar berlirlemesine rağmen AKP'nin seçmen desteğinde de azalma meydana gelmedi. Yapılan araştırmalar genellikle partinin ideolojsine, ekonomi politikalarına ve dış politika ajandasına odaklandı. Özellikle ekonomi politikaları partinin seçmenler üzerindeki etkisini açıklamak için en önemli araç olarak kullanıldı. Ancak kuruluşundan bu yana parti özellikle meşruiyetine ve varoluşuna karşı tehlikelerle karşılaştığında halka gitme yolunu tercih etti. Hatta partinin oy verenleri/vatandaşları organize etme konusunda bir güveni olduğu söylenebilir. Bu tez partinin en önemli özelliklerinden birisinin toplumun farklı gruplarını organize etme becerisi olduğunu ileri sürüyor. Bu noktadan hareketle bu tez AKP'nin çoğunlukla incelenmemiş taban örgütlenmesinin temel özelliklerini araştırıyor. Siyasal partiler teorileri partilerin varoluşlarını oy verenleri organ-ize ederek belirli bir ideolojiyi devlet katında temsil etmek ya da siyasetçilerin hırslarını tatmin etmek olarak açıklar. Bu tez AKP'nin disiplinli ve sürekli çalışan taban hareketi sayesinde klasik bir siyasal partiden farklı hareket ettiğini iddia ediyor. Siyasal İslam'ın Türkiye'deki tarihini de göz önünde bulundurarak tezin iddialarından birisi de AKP'nin Milli Görüş Hareketinden miras aldığı taban örgütlenmesi modelini profesyonelleştirdiğidir.
Özet (Çeviri)
Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) has been in power in Turkey since 2002. Since the beginning, the party successfully managed to increase its effect on the politics. The AKP also has not lots its popular vote base despite the fact that the party adopted different policies and discours-es. Studies mostly focused on the AKP's ideology, economic policies and foreign policy agenda. Especially the party's economic policies are taken into consideration to explain its effect on its constituents. However, from its foundation to today, AKP has chosen to appeal to the people when it has faced a threat against its legitimacy and existence. The par-ty has a confidence to organize voters/citizens during moments of cri-sis. This thesis argues that AKP's one of the most important aspects is its ability to organize different segments of the society. From this point this thesis delves into the characteristics of the AKP's grassroots organ-ization which is one of the missed angles by the researches conducted about the AKP. Theories about political parties have explained the role of political par-ties as organizing popular vote base for either representing a certain ideology on the state level or satisfying personal ambitions of politicians. However, in this thesis I argue that the AKP moved beyond a political party on the account of its disciplined and ceaselessly working grassroots organization. Considering the history of political Islam in Turkey, this thesis further asserts that the AKP professionalized a cer-tain organizational model which it inherited from Milli Gorus Move-ment.