Söz, ezgi ve usûl bakımından Samsun yöresi türküleri
Folk songs of Samsun region in terms of lyrics, melody and rhythms
- Tez No: 584508
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, TRT Türk Halk Müziği nota arşivinde Samsun yöresine ait olarak kayıtlı bulunan 29 adet türkü; söz, ezgi ve usûl gibi unsurlar bakımından incelenmiştir. Türkülerin ortak özelliği olan bu unsurlar hakkında kuramsal nitelikte açıklama yapılarak, incelemede izlenecek yol ortaya konmuştur. Belirtilen bu unsurlar bakımından incelenen Samsun yöresine ait türkülere dair bulgular, her bir türkünün adını niteleyen 29 başlık altında sunulmuştur. Söz, ezgi ve usûl gibi unsurların, Samsun yöresi türküleri bağlamlı olarak durum tespiti yapılması bu araştırmanın özü olarak ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, 29 Turkish folk songs recorded in the Turkish Folk Music note archive of Samsun region are recorded. It has been studied in terms of words, melodies and rhythms. The theoretical characteristics of these elements, which are common features of folk songs, have been explained and the path to be followed in the examination is presented. The findings of the folk songs of the Samsun region, which are examined in terms of these elements, are presented under 29 headings that characterize each Turkish name. It can be expressed as the abstract of this study that the elements such as lyrics, melodies and rhythms are determined in context of the folk songs of Samsun region.