Hizmet işletmelerinde iç mekan estetiğinin satın alma niyeti üzerine etkisi: Rize İli bir kafe örneği
The effect of interior aesthetics on the purchase intention in service services: A case of cafe in Rize
  1. Tez No: 584507
  2. Yazar: ELİF ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLKADİR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzde hizmet işletmelerinde ve tüketici davranışlarında hızlı değişimler yaşanmaktadır. Bu değişim sonucunda özellikle hizmet işletmelerinin rakip firmalara karşı varlıklarını devam ettirebilmeleri müşterilere rahat ve mutlu hissedecekleri bir iç mekân tasarlamakla mümkün olabileceği düşünülmektedir. Bu bağlamda iç mekân estetik tasarımı, satın alma niyetini etkileyen faktörlerden biri olmaktadır. Doğru müzik seçimi, iç mekân ve ürün kalitesini doğru yansıtan ışıklandırma düzeni, mağaza imajını kuvvetlendirmek için kullanılan renkler, iç mekân içerisinde müşterinin rahat olmasını sağlayan doku, kaliteli malzeme, cazip koku bu sürecin parçalarındandır. Bu çalışmanın başlıca amacı, hizmet işletmelerinde iç mekân estetiği ile satın alma niyeti arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Rize ilinde faaliyet gösteren bir kafenin 390 müşterisinden elde edilen anket verileri analiz edilmiştir.Elde edilen veriler ile tanımlayıcı istatistikler, güvenirlik analizleri, fark testleri, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri yapılmıştır. İç mekân estetiğini oluşturan unsurlardan koku ve malzemenin müşteri memnuniyet aracılığıyla satın alma niyeti üzerinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, there are rapid changes in service businesses and consumer behavior. As a result of this change, it is thought that it is possible for the service enterprises to maintain their existence against the competing firms by designing an interior where customers will feel comfortable and happy.In this context, the aesthetic design of the interior is one of the factors that affect the purchase intention. Choosing the right music, lighting system that reflects the interior and product quality correctly, the colors used to strengthen the store image, the texture that makes the customer comfortable in the interior, quality material, attractive scent are the parts of this process. The main purpose of this study is to examine the relationship between interior aesthetics and purchase intention in service enterprises. For this purpose, a comprehensive literature review was conducted. The survey data obtained from 390 customers of a café operating in Rize were analyzed. Descriptive statistics, reliability analyses, difference tests, explanatory and confirmatory factor analyseswere performed with the obtained data. It is seen that the scent and material, which constitute the aesthetics of the interior, affect the purchase intention through customer satisfaction.