İlkokullarda ev okul uygulamasına ilişkin öğretmen görüşleri
Teachers' views on homeschooling in primary schools
- Tez No: 584509
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KOCABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın temel amacı alternatif eğitim sistemlerinden biri olan ev okullarına dair ilkokullarda görev yapan öğretmenlerin görüşlerinin belirlenmesi; bu görüşlerin cinsiyet, yaş, statü, branş, mesleki kıdem, eğitim durumu, değişkenlerine göre incelenmesidir. Amaç doğrultusunda öncelikle ev okullarına dair uygulamalar incelenmiştir. Literatür kısmı için incelenen uygulamalara göre alanda fazlasıyla nitel çalışma tespit edilmiştir. Küçük gruplarla yapılan nitel çalışmalar incelenip konuya ilişkin daha fazla sayıda gruba ulaşabilmek için nicel araştırma yapılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin ev okul uygulamasına ilişkin öğretmen görüşlerini tespit etmek amacıyla araştırma kapsamında belirlenen sayıya ulaşılması için ölçek uygulanmasına karar verilmiştir. 'İlkokullarda Ev Okul Uygulamasına İlişkin Öğretmen Görüşleri' ölçeği önceden uygulanmış nitel çalışmalardaki verilen cevaplara yönelik araştırmacılar tarafından hazırlanıp uzman görüşlere başvurulmuştur. Betimsel nitelikli genel tarama modeli olan bu araştırmanın örneklemini İstanbul İli Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 5 ilçede özel ve devlet ilkokullarında görev yapan öncelikle anketin geçerlilik ve güvenirliliğini tespit etmek amacıyla 315 öğretmen ile ev okula dair görüşlerini almak için uygulama kısmındaki 371 öğretmen oluşturmaktadır Araştırmada elde edilen bulgular SSPSS for Windows paket programıyla analiz edilmiştir.Bulgulara göre; öğretmenlerin 'ev okulları' na ilişkin görüşlerinin yüksek düzeyde olduğu belirlenirken, en düşük algıya sahip görüşün ev okulun tercih nedenleri olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin ev okul uygulamasına ilişkin görüşleri mesleki kıdemlerine göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Ancak; cinsiyet, yaş, branş, meseki kıdem, eğitim durumu, çalıştıkları okul türü değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Araştırma sonucuda öğretmenlerin ev okullarına dair bilgisi düşük seviyededir bu yüzden öğretmenlerin bilgi sahibi olmaları için seminerler verilebilir. Türkiye'de uygulanmak için pilot model geliştirilebilir. Bu modelde denetlenme, sosyalleşme gibi zorluk alanları üzerine araştırma yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The fundamental purpose of this research is to notice the perspectives of teachers with regard to homeschooling which is one of the alternative systems and also to analyze these views as for the variables of gender, graduation, age, status, types of school, branch, educational background. In accordance with this purpose, the implementation with respect to homeschooling has been investigated and according to these investigated implementations for literature review, a lot of qualitative studies have been detected in this field. 'Teachers' views on Home School Practices in Primary Schools' scale was prepared by the researcher and her supervisor and the expert opinions were consulted for the questionnaire. This research was prepared in a descriptive general survey model. The sample of this research consists of 315 teachers who primarily work in private and public primary schools in 5 districts of Istanbul Province Ministry of National Education in order to determine the validity and reliability of the questionnaire and 371 teachers who primarily work in private and public primary schools in 5 districts of Istanbul Province Ministry of National Education in order to get the opinions of homeschooling . The findings of the study were analyzed with SPSS for Windows package program. According to the findings; when the scale was evaluated holistically and at subscale levels, there were significant differences in the variables of gender, age, status, education level, grades, working time in the same school. Yet, there was no significant difference in the status and seniority. According to the results of research, teachers have low level knowledge about home schools, so teachers can be given seminars to be informed about this alternative system. A pilot model can be developed to be applied in Turkey. In this model, some researches can be conducted on some challenging fields such as socialization and supervision.