Educating the parents of gifted children: A needs analysis
Üstün zekalı çocuklara sahip ebeveynlerin eğitimi: İhtiyaç analizi
  1. Tez No: 584518
  2. Yazar: UĞUR ZAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ZEYNEP KIZILTEPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Ebeveyn eğitimi programları, aile eğitiminde en popüler konulardan birini oluşturmaktadır. Ebeveyn eğitimi alanlarından biri, çocuklarının ihtiyaçlarını diğer akranlardan farklılıkları ve duyarlılıkları ile nasıl karşılayacaklarını bilmeyi amaçlayan üstün zekalı çocuk ebeveynlerinin eğitimidir. Bu çalışma, ilköğretim çağındaki üstün yetenekli çocukların ebeveynlerinin eğitim ihtiyaçlarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Bunun için, on üç ebeveyden tematik nitel veri odak grup ve derinlemesine mülakat aratırma teknikleri ile toplanmıştır (F = 13). Araştırma her katılımcının yaşadığı deneyimlerin anlaşılmasını derinleştirmek için keşifsel bir tasarımdır. Bu tasarımı kullanarak, aşağıdaki araştırma soruları araştırılmıştır: (a) Ebeveynlerin, ilkokul çağındaki çocukları üstün yetenekli olarak tanımlandıktan sonra neleri öğrenmeleri gerekir? (b) Ebeveynlere verilmesi gereken eğitim destek programı nedir? Bu soruların cevaplarına ulaşmak için ilkokul çağındaki üstün yetenekli çocukların annelerine açık uçlu sorularla yarı yapılandırılmış görüşme uygulanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı kodlama ve nitel veriler için tematik analiz kullanılmıştır. Analize göre dört ana eğitim temasına ulaşıldı, bunlar;teori ve uygulamalar ve okul dışı aktiviteler, tanımlanmadan önce ve sonra, kişisel gelişim ve iki kez dezavantajtır. Çalışmanın sınırlamalarına rağmen, ilköğretim çağındaki çocukların yetenekli olduğu tespit edilen ebeveynlerin eğitim ihtiyaçlarını anlama açısından alana katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Parents education programs constitute one of the most popular subjects in family education. One of the parental education fields is the education of parents of gifted that is aimed to know how to meet needs of their children with differences and sensitivities from other peers. This study aims to identify the educational needs of parents of primary school age gifted children. To accomplish this, both focus group and in-depth interviews were used in order to gather thematic qualitative data from thirteen parents(F=13). The design of research is an exploratory design in order to deepen the understanding of each participant's lived experiences. Using this design, the followings research questions were investigated: (a) What do parents need to learn after their primary school age children are identified as gifted? (b) What is the educational support program that should be provided for the parents? In order to reach to the answers of these questions, a semi-structured interview with open-ended questions was applied to the mothers of primary school age gifted children. Descriptive coding and the thematic analysis for qualitative data were used to analyze the data. According to the analysis of this study, four master educational themes were reached, these are theory & practices and out of school activities, before and after identification, personal development and twice exceptional. Despite the limitations of the study, it contributes to the field in terms of understanding educational needs of parents whose primary school age children identified as gifted.