Amasya türbeleri
Tombs of Amasya
- Tez No: 584517
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Amasya Türbeleri adlı tez çalışmasında; Amasya il merkezi ve ilçelerinde yer alan türbeleri tespit etmek ve var olan türbelerin mimari ve süsleme özelliklerini incelemek amaçlanmıştır. Bu türbelerin bazıları hakkında daha önce ayrıntılı çalışmalar yapılmış olsa da çoğunluğunda ayrıntılı bir çalışma yoktur. Daha çok Amasya hakkında yapılan genel çalışmalar içerisinde kısaca değinilmiştir. Amasya türbeleri adlı çalışmamız dört ana bölümden oluşmaktadır; I. Bölümde,“Giriş”ana başlığı altında; Konunun Tanımı, Sınırları ve Önemi, Araştırmada İzlenen Yöntem, Konuyla İlgili Kaynak Araştırmaları ve Amasya Coğrafi Durumu ve Tarihçesi üzerinde durulmuştur. II. Bölümde“Amasya Türbeleri”ana başlığı altında; Amasya il ve ilçelerinde bulunan 23 adet türbe, plan, inşa teknikleri, malzeme ve süsleme bakımından ayrıntılı olarak incelenmiş olup, fotoğraf ve çizimler ile desteklenmiştir. Geçirdikleri onarım ve günümüzdeki kullanım durumlarına değinilmiştir. III. Bölümde“Değerlendirme ”ana başlığı altında türbeler plan tipolojisi, mimari unsurlar, mimari elemanlar, malzeme ve süsleme olmak üzere beş bölümde ayrıntılı olarak analiz edilmiş olup, türbelerdeki ortak ve farklı sonuçlar ortaya konulmuştur. IV. Bölümde“Sonuç ”ana başlığı altında Amasya türbelerinin kültürel mimari açısından sahip oldukları önem vurgulanarak sonuca ulaşılmıştı Bu çalışmamız ile Amasya'da bulunan türbeler bütüncül olarak ele alınmıştır. Yapıların tespit edilmesi, korunması gelecek dönemlere aktarılması açısından ilgililerin kullanımına sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In his thesis titled Amasya Tombs; The aim of this study was to determine the tombs in Amasya city center and districts and to examine the architectural and decorative features of existing tombs.Although some of these shrines have been studied in detail before,most of them do not have detailed studies. It is mentioned briefly in the general studies about Amasya.Our work called Amasya tombs consists of four main sections; In Chapter I, under the main heading“ıntroduction; The definition,boundaries and importance of the subject, the method followed in the research, the source researches related to the subject and the geographical situation and history of Amasya were emphasized. II. In the section altında Amasya Tombs altında under the main title; 23 tombs in Amasya provinces and districts were examined in detail in terms of plans, construction techniques, materials and ornaments and supported with photographs and drawings. Their repair and current use cases are mentioned. III.In the chapter ”Evaluation“,the tombs are analyzed in detail in five chapters:plan typology, architectural elements,architectural elements,materials and omamentation,and common and different results are presentede. IV. In the chapter ”Conclusion", the conclusion was reached by emphasizing the importance of Amasya tombs in terms of cultural architecture. With this study, the tombs in Amasya are considered as a holistic. It was made available to those concerned in terms of identifying and preserving the structures and transferring them to future periods.