İşletme yöneticilerinin Ticaret Hukuku farkındalıklarına ilişkin bir araştırma
A research on the awareness of Commercial Law of business administrators
- Tez No: 584528
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT YARDIMCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ġçerisinde bulunduğumuz bilgi ve teknoloji çağında ticari sınırlar artık internet sayesinde ortadan kalkmıĢ ve iĢletmelerin daha rekabetçi ve sürdürülebilir olmaları için ise modern yönetim tekniklerinden yararlandıkları görülmektedir. ĠĢletmelerin birbirleriyle ve tüketicilerle yapmıĢ olduğu alıĢveriĢlerin daha güvenilir olması bakımından gerek geçmiĢte gerekse de günümüzde pek çok hukuki düzenlemeler yapılmıĢtır. ĠĢletme yöneticilerinin yönetim ve finans dıĢında ayrıca hukuki açıdan da yeterliliğe sahip olmaları gerekmektedir. ĠĢletme yöneticilerinin içerisinde bulundukları iĢletmenin hem kiĢilerle yaptığı hem de iĢletmelerle yapmıĢ olduğu alıĢveriĢlerle ilgili kurallar, sigortalar, ticari borçlar, iĢletmenin kuruluĢu vb. ticari iĢletmeyle ilgili olan tüm hususlar ticaret kanunu kapsamındadır. Bu bağlamda iĢletme yöneticilerinin hem ilgili kanun olan ticaret kanunu, hem de ticaret hukuku ile ilgili farkındalıkları öne çıkmaktadır. Bu araĢtırmanın amacı, öncelikle ticaret hukukuna vurgu yaparak ticaret hukukuna hâkim olan sistemleri ele almak, iĢletme yöneticilerinin ticaret hukuku ile ilgili farkındalıklarını incelemek ve bazı değerlendirmelerde bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
In the age of information and technology, the commercial boundaries have now been eliminated by the internet and the enterprises are benefiting from modern management techniques in order to be more competitive and sustainable. Many legal arrangements have been made both in the past and nowadays in order to make the purchases made by the enterprises with each other and consumers more reliable. In addition to management and finance, business managers should also be competent in legal terms. The rules of the businesses that the business managers of the enterprises they conduct with both the individuals and the businesses they have made with the enterprises, insurance, commercial debts, establishment of the enterprise etc. all matters relating to the commercial enterprise are covered by the commercial law. In this context, the awareness of business executives regarding both the commercial law, which is the related law, and the commercial law are prominent. The aim of this research is to examine the commercial law systems with the emphasis on commercial law, to examine the business managers' awareness of commercial law and to make some evaluations.