İslam Hukuku'nda casusluk suçu ve cezası
Criminality and punishment of espionage in Islamic Law
  1. Tez No: 584529
  2. Yazar: GÜLAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KOŞUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışmamız, casusluk kavramının İslam hukukundaki izdüşümünü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, ilgili kavramların analizinden sonra İslam tarihinde casusluk bir başka deyişle istihbarat faaliyetlerinin ne şekilde yer aldığı ana hatlarıyla incelenmiştir. Casusluk suçuna İslam hukukunun vermiş olduğu ceza, dört ana mezhep ekseninde incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmada kitap, dergi, makale, ansiklopedi maddesi ve internet kaynaklarından yararlanılmıştır. Çalışma sonucunda İslam hukukunun gerek devletin kendi güvenliği gerekse vatandaşlarının güvenliği için casusluk faaliyetleri yürütmesinin bir gereklilik olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak hem vatandaşlara, hem de devlete karşı yönelecek casusluk faaliyeti yasaklanmış, bu suçun işlenmesi durumunda ta'zir cezası öngörülmüştür. Ta'zir cezasının doğası gereği; devlet başkanı, suçlunun ta'ziren katline hükmedebileceği gibi onu sürgüne gönderebilir ya da başka bir ceza da verebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the projection of the concept of espionage in Islam law. Considering this aim, after the analysis of related terms, how the concepts“espionage”in other words“intelligence”movements have been discussed in the Islam history are substantially studied. The punishment the Islam law gives to the espionage is tried to be investigated on the basis of four central denomination. In the study books, magazines, articles, encyclopedia and Internet resources are used. In conclusion, it is revealed that the Islam law needs to practice espionage movements for its own sake and for the security of its citizens. However the espionage movements against both citizens and goverment are banned; on condition that this ban is not obeyed the ta'zir punishment is employed. According to the ta'zir punishment, the governer of the state can decide on the execution or the banishment of the criminal or decide on something else.