CEDAW kriterleri üstünden Türkiyedeki cinsiyet rejimi:2010 sonrası Türkiye analizi
Criteria for gender CEDAW top regime in Turkey: 2010 after analysis of turkey
- Tez No: 584555
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA ÜMİT ARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Dünya'da kadına yönelik ayrımcılıkların artması BM'nin dikkatini çekmiş ve aksiyon almasına neden olmuştur. Buradan hareketle 1979 yılında kadın haklarının hukuki olarak düzenlendiği CEDAW ortaya çıkmıştır. CEDAW ile toplumsal cinsiyet ve kadının ayrımcı yaklaşımlardan korunması birçok ülkede yasal düzenlemelere sebep olmuştur. Bu kapsamda CEDAW'ın ortaya çıkışı, gelişimi ve Türkiye'de kadına yönelik uygulamalar ile feminist kavram çalışmada incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Since the existence of humanity, men and women have taken part in the same life together. Although there were biodiversity differences, women and men were exposed to discriminatory approaches and women remained in the background. Increasing discrimination against women in the world has attracted the attention of the UN and caused it to take action. From this point of view, CEDAW emerged in 1979, where women's rights were legally regulated. With CEDAW, gender and protection of women from discriminatory approaches have caused legal regulations in many countries. The emergence of the CEDAW In this context, the development was studied in feminist issues and work with applications against women in Turkey. Also it examined and the findings were reached regarding what he found in activities such as the CEDAW in Turkey after 2010.