Türkiye'nin ve Rusya'nın Orta Asya'ya yönelik kamu diplomasisi faaliyetleri: Karşılaştırmalı bir inceleme
Public diplomacy activities of Turkey and Russia regarding Central Asia: A comparative investigation
- Tez No: 584556
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED HÜSEYİN MERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kamu diplomasisi kavramı, Soğuk Savaş yıllarında ortaya atılmış, Soğuk Savaş'ın bitmesinin ardından ve özellikle 2000'li yıllarda uluslararası ilişkilerin önemli kavramları arasına girmiştir. 21. yüzyılda iletişim teknolojilerinin gelişimiyle de kavram giderek popüler hale gelmiştir. Uluslararası ilişkilerde devlet dışı aktörlerin ve sivil toplumun öneminin artmasıyla kamu diplomasisi faaliyetleri önem kazanmıştır. SSCB'nin dağılmasının ardından, Orta Asya'da kurulan beş devlet küresel siyasette önemini arttırmış; böylelikle Orta Asya hem bölgesel hem küresel bir rekabet alanına dönüşmüştür. Sovyetler dağılmadan önce bölgeyle ilişkilerini geliştirmeye başlayan Türkiye, bağımsız devletlerin ortaya çıkmasıyla Orta Asya'ya yönelik yoğun diplomatik temaslar yürütmüştür. Rusya'nın ise Soğuk Savaş'ın bitimini takip eden ilk yıllarda bölgeye yönelik ilgisi alt düzeydedir fakat daha sonra bölgeye yönelik ilgisini arttırarak dış politikasını şekillendirmiştir. Tezin ana teması Türkiye'nin ve Rusya'nın kamu diplomasisi faaliyetlerinin incelenmesi ve karşılaştırmalı olarak analizidir. Öncelikle her iki ülkenin genel dış politika görünümü ele alınmıştır. Türkiye ve Rusya'nın kamu diplomasisi faaliyetlerindeki temel aktörler ve kurumlar analiz edilmiştir. Daha sonra her iki ülkenin dış politikasında Orta Asya bölgesinin nasıl bir yeri olduğu, bölge ülkeleriyle ilişkilerinin temel dinamikleri çözümlenmiştir. Son olarak Soğuk Savaş'ın ardından kamu diplomasisi perspektifinden Türkiye'nin ve Rusya'nın Orta Asya ülkelerinde ne gibi faaliyetler yürüttüğü incelenmiştir. Kamu diplomasisi yürüten temel aktör ve kurumların buradaki varlığına değinilmiş ve bu ülkelerin Orta Asya özelinde ihdas edilmiş uluslararası kuruluşlarına değinilmiştir. Bu incelemeler sonucunda Türkiye'nin, bölgenin en önemli aktörlerinden Rusya ile karşılaştırılması yapılmıştır. Türkiye'nin bölgede kamu diplomasisi faaliyetlerinin imkânları ve sınırları, avantajları ve dezavantajları bu karşılaştırma çerçevesinde ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of public diplomacy was coined during the Cold War years, but it became one of the fundamental concepts of international relations after the end of the Cold War and especially in the 2000's. With the development of communication technologies in the 21st century, it became more and more popular. As the importance of non-state actors and civil society grow in significance, public diplomacy activities come into prominence. After the collapse of the USSR, five countries founded in Central Asia gained significance, therefore Central Asia became an area of both regional and global competition. Turkey, having started to enhance her relations with the region before the collapse of the Soviets, conducted intensive diplomatic efforts regarding Central Asia after the emergence of independent countries in the region. On the other hand, Russia's interest towards the region is minimal in years following the Cold War, but later, Russia shaped her foreign policy by increasing her interest toward the region. The main theme of the thesis is investigation and comparative analysis of public diplomacy activities of Turkey and Russia. First of all, general foreign policy outlooks of each country is put into consideration. Public diplomacy activities of Turkey and Russia, fundamental actors and institutions are analyzed. Then, what kind of place Central Asia has in foreign policies of both countries and the basic dynamics of their relations with the countries in the region are analyzed. Lastly, what type of activities are conducted in Central Asian countries by Turkey and Russia is investigated in perspective of post-Cold War public diplomacy. This work touches upon the existence of fundamental actors and institutions which conduct public diplomacy and further investigates the international organizations founded specifically for the Central Asian countries by Turkey and Russia. As a result of these investigations, Turkey is compared to Russia, one of the most important actors in the region. The potential and limitations, advantages and disadvantages of the public diplomacy activities of Turkey is put forth in the light of this comparison.