Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ışığında Türk Hukukunda tutuklama
Arrest under Turkish law in the light of the judgments of the European Court of the European Court of Human rights
  1. Tez No: 584579
  2. Yazar: DERYA TURSUN CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Tez çalışmamızda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin5.maddesinde düzenlenen kişi özgürlüğü ve güvenlik hakkı, bu hakkın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesince yorumlanışı, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunun tutuklamaya ilişkin düzenlemelerinin neler olduğu ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkında yaklaşımı ve uygulamalarının tespit edilmesi, Türk mevzuatında koruma tedbirlerin den tutuklamanın hangi şartlarda hangi şekilde uygulanacağı düşünülmüştür. Bu kapsamda çalışma içerisinde ilk bölümde özgürlük ve güvenlik hakkı kavramları Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları ışığında kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmanın şartları, hangi durumlarda bu hakkın ihlal edildiği, bu hakkından uluslar arası sözleşmelerdeki yerine değinilmiştir. İkinci bölümde ise Türk hukukunda tutuklama kavramı, özellikleri, şartları ve süreleri ile tutuklama kararına karşı yapılabilecek usuli işlemlerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is tried to reveal that Right to Liberty and Security which is arranged in article 5 of European Convention on Human Rights, interpretation of this right by European Court of Human Rights, what the arrangements of No: 5271 Criminal Procedure Code which is related with arrest are. In this study, it is thought that attitude of European Court of Human Rights about liberty and security of a person and determination of itspractices, from protection measures to implementing an arrest in what ways and in what conditions according to Turkish legislation. In this context, it is mentioned in the first section of this study that concept of Liberty and Security Right, the conditions for deprivation of libery in the light of the decisions of European Court of Human Rights, violation of this right in what conditions, the place of this right in international conventions. In the second section, it is mentioned that consept, particulars, conditions and terms of arrest and procedures against arrest warrant in Turkish law