Çubuk 1 Barajı su toplama havzasında akışlara etkili yağmurların incelenmesi
Investigation of effective rainfall in Çubuk 1 dam watershed
  1. Tez No: 5846
  2. Yazar: DERYA ESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ OKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇUBUK I BARAJI SU TOPLAMA HAVZASINDA AKIŞLARA ETKÎLÎ YA?MURLARIN İNCELENMESİ Derya ESER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kültürteknik Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Cengiz OKMAN 1988, Sayfa: 85 Jüri : Prof.Dr. Cengiz OKMAN Prof.Dr. Yetkin GÜNGÖR Doç. Dr.Y.Mustafa KILINÇ 2 Bu araştırmada, 1010.7 km büyüklüğündeki Çubuk I Barajının su toplama havzasında, farklı yıl larda kurulmuş, olan 8 meteoroloji istasyonundaki yağış verilerinden yararlanarak akışlara etkili yağmurlar incelenmiştir. Bu amaçla, önce havzanın toprakları hidrolojik gruba ayrılmış, Aritmetik, Thiessen ve isoyetal yönteme göre ortalama yağmur miktarları, S.C.S, yöntemine göre yüzey akış miktarı, toprak yüzeyinden sızan yağmur miktarı, yağmur ve akış ilişkisi, yüzey akışın hidrografı ve şiddetli yağmurların tekrarlanma süreleri saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Su toplama havzası, hidrolojik toprak grubu, ortalama yağmur miktarı, akış lara etkili yağmur, yüzey akışın hid rografı, şiddetli yağmurların tekrar lanma süreleri.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis INVESTIGATION OF EFFECTIVE RAINFALL IN ÇUBUK I DAM WATERSHED Derya ESER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Engineering Supervisor : Prof.Dr. Cengiz OKMAN 1988, Page: 85 Jury : Prof, Dr. Cengiz OKMAN Pfcof.Dr. Yetkin GÜNGÖR Assoc. Prof.Dr. Y.Mustafa KILINÇ In this research, effective rainfall in the Çubuk I Dam watershed which its area is 1010.7 km2 has been investigated. The data used in the research were collected 8 meteorologic stations which each of them established in different years. In this purpose, the area of the watershed were divided into hydrologic groups, areal mean rainfall according to Aritmetic mean, Thiessen and Isoyetal methods, runoff amounts due to S.G.S. method, the infiltration rate of watershed soil, rainfall and runoff relation, runoff hydrographs and recurrance interveal of intensive rainfall has been figured out. KEY WORDS: Watershed, hydrological soil group, mean rainfall, effective rainfall, runoff hydrographs, recurrance interveal of intensive rainfall.