Demokrasinin ekonomik büyüme üzerine etkisi: Seçilmiş ülkeler üzerine bir zaman serisi analizi
The effect of democracy on economic growth: A time-series analysis on selected countries
- Tez No: 584607
- Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN FERDA HALICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Demokrasinin özel mülkiyeti, fikri mülkiyeti ve hür teşebbüsü destekleyen yegâne politik sistem olduğunu düşünenlere göre ekonomi bu etmenlerin etkisiyle hızlı bir büyüme sürecine girebilmektedir. Demokratik sistemlerin öngörülebilen ortamında siyasal istikrar büyümenin teminatı haline gelecektir. Öte yandan karşıt argümanlar, demokrasinin refahı toplumun değişik katmanlarına yayması ve baskının azalması sebebiyle yatırımların azaldığını iddia etmektedir. Diğer yandan demokrasinin otokratik rejimlerin aksine siyasal istikrarsızlık için daha kolay zemin hazırladığını ve dolayısıyla ekonomik büyümeyi önleyebileceğini söyleyen çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmada demokrasi ile ilgili tartışmalara değindikten sonra seçilen ülkeler için zaman serisi ARDL analizi yapılarak demokrasi ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki incelenmektedir. Bu ilişki birbiri ile sıkça kıyaslama yapılan Türkiye, Güney Afrika, Güney Kore, Brezilya ve Hindistan arasında incelenmektedir. Ortaya çıkan sonuçlar incelenen ilişkinin ülkeden ülkeye farklılıklar gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bunun yanında ülke içlerinde de ekonomik büyümenin kısa dönemde ve uzun dönemde farklılıklar arz ettiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The scholars who accept that democracy is the ultimate political system which supports the private property, intellectual property and free enterprise claim that economy could enter to the faster growth period through this environment. Political stability would be the assurance of economic growth in the predictable environment of democratic systems. The opposite arguments, by the way, is raised as such democracy could diminish the coercion and diffuse the wealth to the different sphere of the society thereby entailing the decline of investments. Some opposite studies also assert that democracy could lead to political instability easier than the authoritarian regimes do. This study analyzes the effect of democracy on economic growth by implementing ARDL bound testing to the selected countries after addressing these discussions. The relationship between democracy and economic growth is examined between Turkey, South Africa, South Korea, Brazil and India which are compared each other frequently. The results of the test show that the effect of democracy on economic growth differ from country to country. Furthermore, the affect also reveals differences within countries with respect to short or long term.