Kur'an ve fen bilimlerinde bir ayet olarak rüzgâr
Wind as a verse in the Qur'an and sciences
  1. Tez No: 584610
  2. Yazar: MUAMMER OCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Tabiat olayları ile ilgili konular, insanlık tarihinin ilk başlangıcından günümüze kadar insanların ilgisini çekmiştir. Kur'an'ın gönderildiği çağdan çok önce, yazınında bulunuşuyla bilim alanında çalışmalar Mezopotamya'da astronomi ilmi ile başlamıştır. Daha sonra bu bilimsel gelişmeler devam etmiştir. Bu süreçte kimi bilim adamıatomları parçalamış, kimi elementleri ayrıştırmış, kimi yerçekimi ve suyun kaldırma kuvvetini; kimi de galaksileri, gezegenleri ve yıldızları keşfetmiştir. Çağımızda ise astronomi ve fizikle ilgili çalışmalara hız kazandırılarak elde edilen bilgi, bulgu ve veriler insanlığın hizmetine sunulmuştur. Kur'an'dan önce gönderilmiş olan ilahi kitaplarda zaman zaman tabiat olaylarına temas etmişlerdir. Son ilahi mesaj olan Kur'an'ın birçok ayetinde kâinat, tabiat ve tabiatolayları ile ilgili bilgiler sunulmaktadır. Hz. Peygamber'inde rüzgâr ile ilgili beyanları vardır. İlk dönem müfessirleri rüzgârı konu edinen ayetlere bulundukları dönemin bilgi ve kültür seviyesine uygun olarak çeşitli yorumlar yapmışlardır. Bununla beraber bilim, fen ve teknolojideki gelişmeler zaman içerisinde artmış, rüzgârın bitkileri aşılayıp tozlaştırma yapması gibi birçok farklı işleve sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Son dönem müfessirleri de günümüz fen bilimlerinden elde edilen bilimsel veriler yardımıyla rüzgâr hakkında yeni yorumlar yapmışlardır. Bu bağlamda Kur'an'ın ve bilimin sunmuş olduğu bilgiler birbirleriyle paralellik göstermektedir. Bu çalışmada,“Kur'an ve Fen Bilimlerinde Bir Ayet Olarak Rüzgâr”konusu Kur'an'ın mesajları ve bilimin verileriyle incelenmeye çalışılmış, tabiat üzerinde yapılacak inceleme araştırmalarda bu iki kaynağın bilgilerinden istifade edilmesi gerektiği gerçeği ortaya çıkmıştır. Çalışmanın amacı, Kur'an ve fen bilimlerinin tabiat ile ilgili vermiş oldukları bilgilerin aslında tek bir ilahi kaynaktan geldiği hakikatini pekiştirmektir.
Özet (Çeviri)
As a verse in the Qur'an and sciences the wind, the main subject of the wind, it is a natural phenomenon in which both the divine Word and science are closely related. In thisrespect, wind is both a subject of divine text and a part of the sciences. Subject related to natura levents have attracted the attention of people until the beginning of human history. Studies in the field of science started with the study of astronomy in Mesopotamia long before the Qur'an was sent. Later, these scientific developments continued. In this process, some scientists have broken down atoms, decomposed some elements, some gravity and the lifting force of water, others have discovered galaxies, planets and stars. In our age, information, findings and data obtained by accelerating the Studies related to astronomy and physics were presented to the service of humanity. The divine books, which were sent before the Qur'an, had come into contact with natural events from time to time. Many verses of the Qur'an, the last divine message, contain information about the natural events of the universe. However, the Prophet Muhammad (pbuh) also has a number of words about the wind which is a nature event. He advised his companions that the wind was the mercy of the world and that it should not be sworn in. The first period commentators have made various interpretations in accordance with the knowledge and culture level of the period in which they were present. However, the developments in science, science and technology have increased over time, and it has been revealed that wind has many different functions such as vaccination and pollination of plants. Last period commentators have made new interpretations about the wind with the help of scientific data obtained from today's sciences. In this context, the information provided by the Qur'an and science are in paralel with each other. In this study, the subject of wind as a verse in the Qur'an and the sciences, verbal messages of the Qur'an and tried to examine the data of science, in the investigations to be carried out on naturel, it has been revealed that the information of these two sources should be utilized. The point of the study is to reinforce the fact that the knowledge given by the Qur'an and the science about nature actually comes from a single divine source.