Bakıma muhtaç engellilere bakım veren kadınların yaşadıkları güçlükler: Muğla İli örneği
Difficulties experienced by women caring for disabled people in need of care: The Case of Muğla Province
- Tez No: 584650
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bakıma muhtaçlık insanlığın doğası gereği tarihin her döneminde var olmuştur. Bakım verme yöntemleri farklılık gösterse de insanlar bakıma muhtaç yakınlarını öncelikle kan bağı ve sevgilerinden dolayı evde bakmayı tercih etmiştir. Engellilik nedeni ile ortaya çıkan bakıma muhtaçlık ise başkalarının sürekli veya geçici olarak desteğine ihtiyacı ortaya çıkarmaktadır. Evde bakım hizmetleri refah düzeyi gelişmiş ülkelerde, sağlık ve sosyal hizmet uygulamaları şeklinde profesyonel bir ekip ya da aile bireyi bakıcılar tarafından sunulmaktadır. Ülkemizde ise 2006 yılına kadar devlet desteği olmaksızın aile bireyleri tarafından yerine getirilmiştir. Ancak 2006 yılında çıkartılan“Bakıma Muhtaç Özürlülerin Tespiti Ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik”ile eski adı ile Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu şimdi ki adı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından“evde bakım yardımı”adı altında nakdi yardımla desteklenmeye başlanmıştır. Türkiye'de bakım hizmeti geleneksel rolleri gereği kadınların ev içinde kendi sorumluluğuna bırakılmıştır. Bu nedenle ev içinde verdiği yararlı emeğe rağmen, formel ücretli çalışmanın dışında kaldığı için yeni sosyal güvenlik sisteminde de sosyal ve ekonomik haklarla ilişkisi kısıtlanan ise yine kadınlar olmaktadır. Bu çalışmada ilk amaç bir sosyal politika örneği olarak sunulan evde bakım ücretinin bakıcı ve engelli tarafından nasıl algılandığını incelemek, bununla birlikle ağır engelliye uygulanan bakım hizmetinin fiziksel ve psikolojik zorluklarını kadınların ifadeleri ile ortaya çıkarmaktır. İkinci amaç ise bakım ücretinin kadınlar tarafından eksiklerini tespit ederek resmi kurumlardan beklenti ve taleplerini akademik ortamda dile getirmektir. Bu araştırmada konuya ilişkin verileri açığa çıkarabilecek en uygun yöntem olduğu düşüncesi ile nitel araştırma yöntemi seçilmiştir. Muğla ili örnekleminde gerçekleştirilen araştırma, bakım hizmeti karşılığında bir nakit transfer olan evde bakım ücreti alan kadınlar ile sınırlandırılmıştır. Araştırmada veriler toplanırken derinlemesine mülakat tekniği kullanılmış ve toplamda 20 görüşmeci ile gerçekleştirilen derinlemesine mülakat verileri, betimsel analiz yöntemiyle yorumlanmıştır. 20 görüşmeci ile gerçekleştirilen alan araştırmasında kartopu tekniği kullanılmıştır
Özet (Çeviri)
We can say that the need for care has existed in every period of history due to the nature of humanity. Although the methods of care vary, because of their blood ties and love, people prefer to care for their relatives who are in need of care at home. The need for care resulting from disability reveals the need for permanent or temporary support of others. Home care services are offered by a professional team or caretaker family members in the form of health and social service practices in developed countries. In our country, it was fulfilled by the family members without the support of the state until 2006. However, with a regulation issued in 2006 Social Services and Child Protection Agency has started a support in cash under the name“Home Care Support”. We can say that, in Turkey, care service is left to women's responsibilities at home based on their traditional roles. Therefore, in spite of their beneficial labor within the house, since they are excluded from formal paid work, it is still women who are restricted to social and economic rights in the new social security system, too. The first aim of this study is to examine how home care fees which are presented as an example of social policy is perceived by the caregiver and the disabled along with revealing the physical and psychological difficulties of the care service for the severely disabled with women's expressions. The second aim was to identify the deficiencies of the care fee by women and to express their expectations and demands from the official institutions in the academic environment. In this research, qualitative research method has been chosen because it is the most suitable method to reveal the data related to the subject. The study conducted in Muğla sample was limited to women receiving home care fees, which is a cash transfer for care services. In the study, in depth interview technique was used while collecting data and in depth interview data with 20 interviews were interpreted with descriptive analysis method. In the field study conducted with 20 interviewers, snowball technique was used.