Simulation of signal processing for wrist rehabilitation
Bilek rehabilitasyonu için sinyal işlemenin benzetimi
- Tez No: 584668
- Danışmanlar: PROF. DR. LALE CANAN DÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Rehabilitasyon kişinin istenilen zihinsel ve fiziksel işlevi gerçekleştirmesi için gereken aktivite olarak tanımlanmaktadır. Son araştırmalarda rehabilitasyon mühendisliği ve biyosinyal kullanımı oldukça fazla görülmektedir. Bu amaçla rehabilitasyon robotları yaşlı ve/veya engelli insanların yaşam aktivitelerini iyileştirmek için kullanılmaktadır. Sunulan araştırmada biyomedikal sinyallerin bilek rehabilitasyonunda kullanılmak üzere alınması incelenmektedir. EMG tabanlı bir sistem oluşturulup bilek egzersiz aleti kullanılarak laboratuvar ortamında gönüllülerle ölçümler alınıp üzerinde çalışılmıştır. Daha sonra hareket izleme ve rehabilitasyon için kablosuz ölçümde inersiyal ölçüm birimi (İÖB) kullanılmış ve farklı ölçümler alınmıştır. Alınan sinyaller sistem özellikleri göz önüne alınarak değerlendirilmiş ve yorumlar yapılmıştır. Son olarak ise robotik sistemde kullanılmak üzere tasarlanan eksoskeleton ile İÖB ile deneyler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rehabilitation is defined as an activity enabling a person to perform required mental or physical function. Rehabilitation engineering and use of biomedical signals in rehabilitation are quite promising in recent research studies. Rehabilitation robotics is required to improve quality of elderly people life or easing life of disabled person. Some manipulative operations are necessary especially for daily living activities. Research in this study is directed to get biomedical signals for rehabilitation use. Initially EMG based system is considered with a wrist exerciser. Measurements are taken by volunteer students. Then IMU's (XSens system) are placed, and the experiments with a wrist exerciser are performed. Biomedical signals are intended to understand signals nature with signal processing in wrist rehabilitation use. Finally IMU's are fitted to exoskeleton to improve exoskeleton with robotic rehabilitation.